Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 22 - Könyvről - könyvért

Kultúrkörök

Könyvről - könyvért

Dr. Hubert Gabriella előadás közben
Irodalmi értékeket kutató, gondozó könyv- és levéltáros szakemberek találkoztak május 22-én az Országos Széchényi Könyvtárban. A muzeális állományt őrző könyvtárak 4. konferenciáján több érdekes ismertető hangzott el a világi és egyházi gyűjteményekben található kincsekről. Egyházunkat dr. Hubert Gabriella képviselte. Az Evangélikus Országos Könyvtár (EOK) tudományos munkatársa „Különgyűjtemények – raktárban és virtuálisan. A Podmaniczky- és Radvánszky-gyűjtemények feltárása” címmel tartott előadást a résztvevőknek.

„Ó, ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell, hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember: mert a Könyv is Élet, s él, mint az ember – így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.” (Babits Mihály)

Az Evangélikus Országos Könyvtár hivatalosan 1957 óta működik. Ez a jelentős könyvanyagot őrző, tudományos bibliotéka ún. ősnyomtatványokat (15. századi anyagokat) is gondoz és őriz. Az EOK tagja az Egyházi Könyvtárak Egyesülésének, valamint a Magyar Könyvtárosok Egyesületének, és emellett még a muzeális értékeket őrző, védett könyvtárak közé is tartozik.

Dr. Hubert Gabriella színes beszámolóján keresztül elsőként betekinthettünk az Evangélikus Országos Könyvtár történetébe. Megtudhattuk, hogy a könyvgyűjtés eredetileg a 19. században, az evangélikus egyetemes egyház levéltárában kezdődött. Elődeink Trianon után is a művelődés megtartó szerepét hangsúlyozták: „Gyűjtsünk össze minden szellemi terméket, ami a reformáció szellemének ihletéből született: könyvet, lapot, művészeti alkotást, hogy a reformáció alkotó és termékenyítő munkájának lehetőleg teljes tárházát bírhassuk.” A levéltári anyag mellett felhalmozódott egyéb köteteket a Luther Társaság gondozta.

A 20. században két nagy főúri bibliotéka is az egyház tulajdonába került: 1929-ben a Podma-niczky–Degenfeld-könyvtár, 1949-ben pedig a Radvánszky-könyvtár.

A kiskartali Podmaniczky–Degenfeld-gyűjteményt, amely minden tudományágat felölel, 1861-ben alapította báró Podmaniczky Géza (1839–1923) és felesége, gróf Degenfeld-Schomberg Berta (1843–1927). Érdekes adalék, hogy a csillagászattal is foglalkozó grófné az 1895–1906 közti időszakban a több mint huszonötezer kötetet saját kezűleg katalogizálta.

Az alapítólevél szerint az adományozásnál az örököst, a református Degenfeld Pált több cél is vezette. Egyfelől ily módon kívánt gondoskodni a megfelelő elhelyezésről, őrzésről és gondozásról. Másrészt ezekkel a művekkel a közművelődést akarta szolgálni, és úgy érezte, hogy ez leginkább az által érhető el, ha a kötetek egy „erkölcsi testület” birtokába jutnak.

A szabályos, minden kötetre kiterjedő átvételt Scholz Oszkár egyetemes levéltáros végezte. A könyvtártermek kialakítását is gondos tervezés előzte meg. Ma kétféleképpen is meg lehet keresni minden egyes könyvet: a szerző és az egyes témakörök felől is.

A másik gyűjtemény – báró Radvánsz-ky Béla (1849–1906) művelődéstörténész, koronaőr sajókazai könyvtára – 1867-es alapítású, művelődéstörténeti jellegű szakkönyvtár.

Az Evangélikus Országos Könyvtár e két különgyűjteménye értékes, régi könyvekkel gyarapítja könyvtárunkat. Ezek a művek nemcsak a teológusoknak, de más tudományágak művelőinek is kutatási anyagot szolgáltatnak. „Ezért tartom fontosnak – hangsúlyozta előadása végén Hubert Gabriella –, hogy fokozottan védjük az egyházi könyvtárakban összegyűlt értékeket, hiszen a könyvtár nagy anyagi és erkölcsi értéket biztosít az egyháznak.”

Gazdag Zsuzsanna