Keresztutak
Otthon, édes otthon
Épülő Habitat házak Dunavarsányban |
Az alapító házaspár június 19–20. között Magyarországra látogatott. Felkeresték Lamperth Mónika belügyminisztert, valamint dr. Szabó Istvánt, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökét. A Református Hittudományi Egyetemen június 19-én este megrendezett fogadáson dr. Bóna Zoltán, a Habitat for Humanity magyarországi igazgatójának köszöntése után Millard Fuller szólt a megjelentekhez, akinek szavait Koroknai Ágnes tolmácsolta. Mint kiemelte: az építkezésekkel az a céljuk, hogy a reménytelennek tűnő, nehéz helyzetben élők számára kiutat biztosítsanak, és segítsék őket abban, hogy emberhez méltó életet élhessenek. Számára ez jelenti hitének megélését, a gyakorlatba átültetett kereszténységet.
Munkájuk eredményeként június 21-én, szombaton Kolozsvárott átadták a századik romániai Habitat-házat. Innen Örményországba, majd Lengyelországba utaznak, ezután térnek vissza Amerikába. Megtudhattuk tőle azt is, hogy ezenkívül még Macedóniában és Szibériában is építkeztek. Segítő szándékkal fordulnak nemcsak a keresztények, hanem az egyetlen egyházhoz sem kötődők vagy éppen a muszlimok felé is.
Fuller megosztott a hallgatókkal egy történetet, mely szerint amikor Jordániában nekiláttak a munkának, igencsak furcsán néztek rájuk, mondván: „Mért akartok itt házat építeni, hiszen ti keresztények vagytok!” Miután az ötvenedik otthon is elkészült, „beismerték”, hogy „a keresztények nem is olyan rosszak”… Ez a példa is azt mutatja, hogy a barátság megszabadít az ellenségeinktől. Nem tesszünk mást, mint hogy megvalósítjuk a jézusi parancsot: szeressük egymást és ellenségeinket. Millard Fuller beszéde végén arra kérte az egybegyűlteket, hogy ők is éljék meg és terjesszék ezt az üzenetet. „Magyarországon eddig 75 házat sikerült felépítenünk, de még 1 millió 200 ezer ember van itt, akinek tisztes otthonra lenne szüksége” – mondta.
Ezután a lakástulajdonosok nevében a csurgói Kovács Zsuzsa kapta meg a szót. Elmondta, miként került kapcsolatba a mozgalommal, mennyire hálás minden segítségért, és milyen boldog volt, amikor pontosan ötven nappal ezelőtt gyermekeit egyedül nevelő, háromgyermekes anyaként beköltözhetett új otthonába.
A Habitat for Humanity mozgalommal kapcsolatos bővebb információkhoz Millard Fuller „A kalapács teológiája” című könyvén (Kálvin Kiadó, ára 950 forint), valamint a www.habitat.hu internetes oldalon keresztül juthatnak az érdeklődők.
Gazdag Zsuzsanna