Keresztutak
"Finn-Eger" kapcsolatok
Adakozó muzsikusok
Amikor 1932-ben a fiatal teológushallgató, Garam Lajos János ösztöndíjasként Finnországba látogatott, az Egyetemisták Bibliaegyesületének karácsonyi ünnepségen találkozott a zongoristanövendék Sole Kallioniemivel. A finn hölgy zongorajátéka elbűvölte a fiatalembert, a puszta fiának szép tenorja viszont megigézte a lányt. Akkor kezdődött ismeretségük, amely az 1936-ban Kustaviban tartott esküvőhöz vezetett. Utána hét évig az egri gyülekezetet szolgálták, míg aztán az addigra ötfősre növekedett család 1944-ben Finnországba költözött.
Garam Lajos a kis, alig 350 fős egri evangélikus gyülekezet lelkésze volt. Mivel a közösségnek nem volt saját temploma, a fiatal házaspár elhatározta, hogy építtet egyet gyülekezetének. Az 1936-ban Budapesten tartott finn– magyar–észt lelkészgyűlésen eldöntötték, hogy a szükséges anyagiak előreteremtésére megkezdik a gyűjtést. A tehetséges zongoraművész és a gyönyörű hangú, a hegedűt is kiválóan megszólaltató lelkipásztor Finnországban több mint 5000 kilométert utazva, 142 koncerten, zenei rendezvényen lépett fel, és gyűjtött az alapítványnak. Mindketten muzsikáltak, énekeltek, előadásokat tartottak Magyarországról. Így sikerült előteremteniük 90 000 márkát (15 000 pengőt, az akkori árfolyamon közel 30 000 eurónak megfelelő összeg), ami a kis templom építéséhez szükséges összeg kétharmadát tette ki. A gyűjtést Magyarországon is folytatták, ahol Sole Kallioniemi-Garam az ország több településén koncertezett az egri templom javára, ugyanakkor az Egri Zeneintézet zongoratanáraként is tevékenykedett. A Sándy Gyula által tervezett templomot ünnepi külsőségek között szentelte fel Turóczy püspök 1940. június 30-án.
(Solének és Lajosnak Magyarországon négy gyermeke született, Finnországban még további kettő. Károly kétévesen tuberkulózisban hunyt el, a többiek szinte valamennyien zenei pályán bontakoztatták ki tehetségüket.)
Az egri kicsiny, mintegy 500 fős gyülekezet évtizedről évtizedre szívósan küzdött megmaradásáért: a mai napig rendszeresek az istentiszteletek, és hetente összegyűlik a bibliakör. A jelenlegi lelkész, Aklan Béla Sándor igazi hivatástudattal látja el munkáját.
A gyülekezet 2000-ben ünnepelte temploma felépítésének 60 éves jubileumát. Az ünnepi istentisztelet harmóniumkísérettel zajlott, hiszen a templomnak a mai napig nincs orgonája! Az egyházközségnek nem volt és ma sincs anyagi fedezete arra, hogy orgonát építtessen. Ennek a kiáltó hiányosságnak a pótlására határozták el a Garam család tagjai, hogy ismét gyűjtést kezdeményeznek, ezúttal egy kis orgona beszerzésére.
A cél érdekében 2002. december 16-án Espooban létrehozták az Egri Orgonaépítést Támogató Egyesületet, amelynek keretében hangversenyeket szerveznek, és adományokat gyűjtenek. Az egyesületet 2003. február 12-én jegyezték be hivatalosan, és a Dél-Finnországi Megyei Önkormányzat 2003. február 19-én megadta a pénzgyűjtési engedélyt.
Az alapítvány koncertek és felajánlások, adományok segítségével próbálja meg előteremteni a terv megvalósításához szükséges anyagiakat. A pécsi Budavári Attila Orgonaépítő Vállalat számításai szerint egy hétregiszteres, egymanuálos orgona kb. 70 000 euróba kerülne.
A Garam család tagjai az elmúlt héten Magyarországon is vizsgálták az adománygyűjtő akció lehetőségét.
Rantala Kirsi