Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 29 - Dokumentum a New Age befolyása ellen

Keresztutak

Dokumentum a New Age befolyása ellen

A Vatikán nemrég dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyben ismét állást foglal a New Age elnevezésű, a világban egyre inkább terjedő szellemi irányzat veszélyei ellen.

II. János Pál többször is kifejtette – így életrajzi könyvében és egyik enciklikájában is –, hogy a New Age egyáltalán nem a vallás megújítását szolgálja: az egoizmusnak és nem a hitnek ad teret. Az elmúlt tizenöt esztendőben a Szentszék több dokumentumot is kiadott, amelyben bírálta a hatvanas évek elején Skóciában és Kaliforniában született, illetve az Egyesült Államokban egészen a kilencvenes évek végéig töretlen népszerűségnek örvendő irányzatot.

A katolikus egyház főleg azért tartja veszélyesnek ezt a mozgalmat, mert nem igazi szerveződésként, hanem a mindennapokat átható életmódként jelenik meg a társadalom egyes csoportjaiban. A dokumentum kiadására azért volt szükség – mint azt vatikáni körökben vallják –, mert a New Age nagy számban ragadja el a hívőket a valódi hittől és az egyháztól.

A New Age – miképpen ez a közzétett szövegből kiderül – kihívást jelent a katolikus egyház számára, melyre ez utóbbinak megfelelő választ kell adnia. Ez a mozgalom korántsem ártatlan jelenség – olvasható a dokumentumban –, hiszen a kereszténység „semlegesítésére” törekszik. A Szentszék felhívást intéz hát minden hívőhöz, lelkipásztorhoz és világi személyhez, vallási rendhez, plébániához, hogy szellemileg „vértezze fel” magát a New Age kihívásával szemben. A Vatikán szükségesnek látja a keresztény értékek hatékony képviseletét, akárcsak azt, hogy a New Age követőivel vita keretében, felkészült módon szembesítsék az érveket és ellenérveket.

A Vatikánnak egyebek mellett az a kifogása a New Age irányzatával szemben, hogy tagadja a történelmet, Krisztust legfeljebb tanítónak és nem a Megváltónak tekinti. Ez a szemlélet egyben a lelki önimádat és álmiszticizmus megnyilvánulási formája, amely nem hajlandó szembesülni a halállal és a szenvedéssel, tagadja a bűn létét, nem érdekli a szociális kötelezettségvállalás, és arra ösztönzi az embert, hogy jövőjét ne önmaga építse, hanem a csillagokból olvassa ki. Bár a vatikáni dokumentum szerzői elismerik, hogy a New Age jogos „lelki éhséget” próbál csillapítani, rosszallják, hogy az individualista szemléletet erősíti – elsősorban a vállalkozók és üzletemberek körében.

(MTI)