Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 31 - Winnipegi mozaik

Evangélikusok

Winnipegi mozaik

A Földünk evangélikus egyházait tömörítő, 1947-ben alapított Lutheránus Világszövetség (LVSZ) – amint arról lapunkban már korábban is hírt adtunk – tíz napon át, július 21–31. között tanácskozott a kanadai Winnipegben. A konferencia során a Gyógyulást a világnak! mottó által felvetett kérdésekre nemcsak a plenáris üléseken és az előadásokon, hanem az úgynevezett faluközösségekben, illetve a bibliakörökben is választ kerestek a résztvevők. A tizedik nagygyűlésen az amerikai Mark S. Hanson püspök személyében megválasztották az LVSZ új elnökét is.

A faluközösségekben – egyebek mellett – a megigazulás és a közösség gyógyító adományával, az egyházi szakadások orvoslásával, a misszió problematikájával, a kirekesztettekkel (például az AIDS-es betegekkel, a szellemi fogyatékosokkal vagy a mozgássérültekkel szembeni) bánásmóddal, a globalizációval, valamint a teremtett világ védelmével kapcsolatos kérdésekről folytattak eszmecserét a jelenlévők.

A bibliakörök különféle szemléltetőeszközök segítségül hívásával igyekeztek közelebb hozni a ma emberéhez a Szentírás üzenetét. Nagy visszhangot keltett a „Gyógyítsd meg azt, ami elválaszt” témát feldolgozó előadás. A közép- és kelet-európai régióból érkezett csoport tagjai azt igyekeztek bemutatni, hogy a származás, a hit, az anyagi helyzet és a politikai meggyőződés eltávolítanak egymástól, falat emelnek az egyes emberek közé. Ennek illusztrálására egy jelképes „házfalat” emeltek, melyre a 10. LVSZ-nagygyűlés logóját rajzolták.

A hatévente megrendezett világgyűléseken javaslatot tesznek az új elnök személyére is. Winnipegben az a döntés született, hogy dr. Christian Krause nyugalmazott német evangélikus püspök után, július 31-től kezdődően az Amerikai Evangélikus Egyház vezető püspöke, Mark S. Hanson töltse be az LVSZ elnöki tisztét. Mint Hanson kiemelte, a világszövetség legrangosabb képviselőjeként törekedni fog arra, hogy saját országa kormányát is keresztényi cselekvésre ösztönözze. Kritikusan kívánja vizsgálni az iraki háború kérdését, valamint az Amerikai Egyesült Államok világban elfoglalt helyét is. Folytatni szeretné a megkezdett ökumenikus párbeszédet, éppen ezért örömmel töltötték el a Walter Kasper bíboros üdvözlő beszédében elhangzottak, melyek szerint a Vatikán úgy tekint a reformáció kezdetének 500. évfordulójára, 2017-re, mint egy újabb közeledési lehetőségre a katolikus és az evangélikus egyház között.

(Az LWF-Press nyomán)