evél&levél
Absztinencia - hitből
Az Evangélikus Élet 2003. október 5-én megjelent számában "Absztinencia – hitből" című cikkéhez szeretnék néhány megjegyzést fűzni. A harmadik bekezdés azt sugallja, hogy hazánkban 1951-től a Kék Kereszt Egyesület, illetve az Evangéliumi Iszákosmentő Misszió betiltását követően ez a szolgálat "teljesen ellehetetlenült. Mindezek ellenére nem szűnt meg teljesen a misszió, hiszen először Siklós József, majd Balog Zoltán és felesége foglalkozott az alkoholbetegekkel".
Emlékeztetni szeretnék arra, hogy 1946-tól kezdődően egészen 1967-ig szinte az egész országra kiterjedő iszákosmentő szolgálatot végzett dr. Szalay Károly ideggyógyász főorvos. Munkatársaival az első konferenciájukat a fóti Evangélikus Belmissziói Otthonban tartották 1947-ben, ahol még régi „kék keresztesek” – dr. Deák János, Bujdosó Jakab, dr. Csia Sándor – is szolgáltak. A legnehezebb években, 1948-tól 1962-ig mint Magyarországi Iszákosmentő Misszió működtek, és a konferenciákon, csendesnapokon, az evangélikus és református gyülekezetekben alakult iszákosmentő bibliaórákon csendben folyt tovább ez a munka, sajnos az akkori egyházi vezetés támogatása nélkül, de Isten segítségével és áldásaival – megszabadult iszákosok életének bizonyságaival.
Ezeknek az éveknek küzdelmes szolgálatairól, valamint a hazánkban működő, különböző iszákosmentő mozgalmakról Siklós József Pohárcsere című könyvéből lehet hiteles képet alkotni, illetve a Márkus Gábor munkaközössége által összeállított Tanít a múlt című könyvecskéből lehet bővebbet megtudni. Dr. Szalay Károlynak az Evangélikus Levéltárnak 1968-ban átadott – és tudtommal még fel nem dolgozott – iratait további kutatásra is ajánlanám.
Bernhardt Mátyásné Szalay Vera