Keresztutak
Szlovén nyelvű emléktábla a vendek apostolának emlékére
Ittzés János magyar és Ernisa Géza szlovén püspök az emléktáblánál |
Kuzmics István 1723-ban született Strukocon. Egy ideig a Vas megyei Nemescsón is szolgált, majd 1755-től haláláig a surdi gyülekezet lelkésze volt.
Egyháztörténeti jelentőségű munkássága leginkább abban mutatkozott meg, hogy az egyre fogyatkozó vend néphez anyanyelvükön szerette volna eljuttatni Isten üzenetét. Lefordította, és 1771-ben Halléban megjelentette a vend nyelvű Újszövetséget. Tervbe vette még egy ábécéskönyv kiadását is, ám 1779-ben bekövetkezett halála megakadályozta ebben. A lelkipásztort a surdi templom közelében temették el, de sírjának pontos helyét ma is homály fedi.
Kései utóda, dr. Pusztai László 1970-ben magyar nyelvű emléktáblát készíttetett a templom falára. Az elmúlt években azonban – a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület és a Szlovéniai Evangélikus Egyház közti jó kapcsolatnak is köszönhetően – többekben megfogalmazódott az igény arra, hogy szlovén nyelvű emléktábla is hirdesse az utókornak az egykor itt szolgáló lelkész emlékét.
A mostani ünnepségre mintegy száz vendég érkezett a határon túlról Surdra. A hálaadó istentisztelet a templomban kezdődött, ahol Szemerei János esperes köszöntötte a vendégeket. A tolmácsolást Skalics Gusztáv Szlovéniában élő nyugalmazott lelkész végezte. A liturgiában a helyi lelkészek, Smidéliuszné Drobina Erzsébet és Smidéliusz Zoltán mellett szlovén lelkipásztorok is szolgáltak – természetesen anyanyelvükön. Ezt követően elsőként Ernisa Géza szlovén püspök prédikált, majd – Zsid 1,1–2 alapján – Ittzés János hirdette Isten igéjét. A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke rámutatott: bár számunkra „idegenül” hangzanak e szláv nyelv szavai, Jézus neve mégis mindenki számára érthetően cseng. Isten igéjének „nyelve”, Isten „végső szava” Jézus Krisztus, aki összeköt bennünket.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Andre Gerencser, Szlovénia budapesti nagykövete és dr. Drago Cepar, az ottani vallásügyi hivatal elnöke is, illetve – magyar részéről – Vass Lajos politikai államtitkár és Kiss Bódog Zoltán, a Zala megyei közgyűlés elnöke is.
A gyülekezet felügyelője, Szegedi Sándor által vezetett közgyűlés után az ünneplők kivonultak a templom elé, ahol a két püspök felszentelte az emléktáblákat (képünkön). E cselekedettel nem csupán egy nagy hatású lelkipásztornak állítottak emléket, hanem Isten igéjének parancsát is teljesítették: „Ne feledkezzetek meg vezetőitekről, akik az Isten igéjét hirdették nektek...”
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés: Surdi Evangélikus Egyházközség