Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 46 - Jerevántól Liepajáig

Keresztutak

Jerevántól Liepajáig

Környezetvédelmi továbbképzés Vilemovban

Érdeklődő egyház
Jerevántól Liepajáig, vagyis Örményországtól Lettországig, Közép-Kelet Európa szinte minden szegletéből érkeztek résztvevők a dél-csehországi Vilemovba, az Ortodox Akadémia által október 6–24. között megrendezett környezetvédelmi vezetőképző konferenciára. Az intézmény – amelyhez egy 15 fős ortodox apácaközösség is tartozik – felismerve a világ környezeti állapotának változását, különösképpen annak negatív hatásait, külföldi és ottani szervezetek támogatásával létrehozta „Megújuló Energiaforrások Használatának Központját”. Legfőbb céljuk, hogy széles körű elméleti és gyakorlati információkat nyújtsanak a megújuló energiaforrások (víz-, szél- és napenergia, valamint a talán kevésbé ismert biomassza) és a fenntarthatóság lehetőségeiről – mindvégig szem előtt tartva, hogy földi létünk Isten ajándéka. Ennek érdekében konferenciákat, szemináriumokat, továbbképzéseket szerveznek, valamint egyéni konzultációkra is lehetőséget biztosítanak.

Az akadémiának 2001-ben már volt magyar vendége. Az ő beszámolóját tavaly olvashatták az Evangélikus Életben (67. évfolyam, 37. szám). Az idei konferencián – amelyre nyolc országból tizenegy érdeklődő érkezett – e sorok írói is részt vehettek. Az első héten a teológiai alapozás után napjaink környezeti problémái kerültek elő, majd azok megoldására különféle, a gyakorlatban is alkalmazott módszereket ismerhettek meg a résztvevők. A második héten valóban széles körű, részletes tájékoztatást kaptunk a megújuló energiaforrásokról és azok alkalmazásának lehetőségeiről.

Az intézmény elkötelezettségét gyakorlatban is megtapasztalhattuk, hiszen egy nagyrészt megújuló energiaforrásokkal fenntartott házban laktunk. A nap hőenergiájából előállított meleg víz, valamint a nap fényenergiájával termelt, a konyhai eszközök használatához és a világítás egy részéhez szükséges elektromos áram az éves szükséglet 70%-át fedezi! A központhoz tartozó két iroda- helyiséget „biomasszafűtéssel” (a fahulladék, illetve a kifejezetten erre a célra termelt, növényekből előállított, szárított, préselt anyag elégetésével) látják el. Az akadémiához tartozó szélerőmű tavaly készült el. Mivel ez a központtól kissé távolabb esik – ahol a környezeti viszonyok megfelelőek egy ilyen létesítmény telepítéséhez –, az ott termelt elektromos áramot az államnak adják el, így „csak” közvetve hasznosítják ezt a fajta megújuló energiát.

A konferencia meghívott előadói között szerepelt Eberhard Müller német evangélikus professzor is, aki beszámolt saját gyülekezete környezetvédelmi tevékenységéről, valamint az úgynevezett fair-trade, az „igazságos kereskedelem” egyre fokozódó jelentőségéről, amely itt, Magyarországon még csak gyermekcipőben sem jár…

Isolde M. Schönstein egy osztrák katolikus civil szervezet, az ARGE Schöpfungsverantwortung vezetőjeként komoly munkát végez azért, hogy a környezetvédelem egyre nagyobb szerephez jusson az egyházak munkájában. Beszélt a teremtés napja és a teremtés hónapja kezdeményezésekről, melyek keretében különböző programokat és istentiszteleteket tartanak egy olyan sajátos liturgiával, amelyben fontos szerepet kap a teremtett világ védelme.

A képzés végén mindenki számot adott arról, hogy nem volt hiábavaló az ott eltöltött idő: minden résztvevő bemutatta saját lakóhelye egy-egy jellemző környezeti problémáját, valamint annak megoldására készített saját akciótervét. Többen jelezték, hogy ezeket az akcióterveket lehetőség szerint szeretnék is végrehajtani.

Nem csak Vilemov, hanem a tágabb környék, Közép-Morvaország is tartogatott számunkra „ökológiai” meglepetéseket. Láttunk családi háznál működő egyedi szennyvíztisztító rendszert, kisebb vízi erőművet és egy egész falut ellátó biomassza-erőművet. A Morva Nemzeti Park leromlott, a mezőgazdasági művelés alól kivont területeket ad vissza a természetnek úgy, hogy elősegíti a természetes növény- és állatvilág visszatelepedését.

És ahogyan az egy nemzetközi konferencián lenni szokott, rengeteg kulturális élményben volt részünk: részt vettünk ortodox istentiszteleten, a reggeli „teremtésvédelmi” áhítatokon hallottunk óörmény és macedón liturgikus dallamokat, szlovák imát, bepillantottunk a knédlikészítés rejtelmeibe, és olyan csodálatos városokban jártunk, mint Morvaország egykori központja, Olomouc (Olmütz) és a száztornyú Prága.

Hazafelé jövet elgondolkodtunk azon, hogy a tőlünk még csak nem is nyugatra fekvő Csehországban az ortodox egyház oktatási intézményt tart fenn a teremtés védelmében. Pedig nincsenek sokan. Még annyian sem, mint mi, magyarországi evangélikusok...

Benkovics Sándor - Jerabek-Cserepes Csilla