A közelmúlt krónikája
Ápolásra szorulva
Otthonra lelni... - Érdligeten
Épületkülső |
Az intézmény a Napfény Otthon Kiemelten Közhasznú Alapítvány, valamint az Evangélikus Gerontológiai Egyesület összefogásával jöhetett létre – tudhattuk meg az alapítvány kuratóriuma elnökének, dr. Tóth Istvánnak bevezetőként elmondott rövid köszöntőjéből. A két szervezet közös munkája 1991-ben kezdődött, ekkor gondolkodtak el a magas szintű ellátást biztosítani tudó idősotthonok létrehozásának lehetőségeiről. A Napfény Otthonok közül az első 1992-ben dr. Komlósyné Tamás Edit építész tervei alapján készült (2030 Érd, Kende utca 4–8. szám alatt). Ezt követte 1997-ben Baranyai Zsolt Ybl-díjas építész tervei alapján a második (1083 Budapest, Illés utca 38.), majd ez évben a legújabb (2030 Érd, Árpád u. 26.). Ezt az 1 milliárd 120 millió forintból megvalósuló igényes épületet szintén egy Ybl-díjas építész, Darnyik Sándor tervezte.
Érd legnagyobb, 5700 m2-es intézményét valójában már ez év július 31-én átadták rendeltetésének. Száznégy, egyenként 28–51 m2 alapterületű apartmanjai minden igényt kielégítenek, telefonnal és nővérhívóval felszereltek. A közös helyiségek (mint például a társalgó, orvosi szoba, gyógyszertár, tornaterem, étterem stb.) mind-mind az idős lakók kényelmét hivatottak szolgálni.
A „hivatalos” otthonnyitó ünnepségen dr. Tóth István köszöntője és a színvonalas ének-, illetve zeneszámok elhangzása után elsőként dr. Jeszenszky Géza, az Antall-kormány evangélikus vallású külügyminisztere szólt az egybegyűltekhez, megtiszteltetésnek tekintve az avatóbeszédre szóló felkérést. Elmondta, hogy személyes okokból is kötődik az intézményrendszerhez, hiszen édesanyja két esztendeig az Illés utcai otthon lakója volt. Bánffy György színművész, valamint az Avis cantryx gyermekkórus szereplését a Napfény Otthonban szolgáló lelkészek rövid áhítatainak sora követte. Az érdi evangélikus gyülekezet pásztora, Ittzés István Gal 6,2 alapján arról szólt, hogy csak a szeretet teheti az otthont otthonná. Az Istentől kapott szeretetnek köszönhetően fel tudjuk vállalni egymás terheit. „Ha elsőként Jézust fogadjuk be a szívünkbe és életünkbe, akkor képessé válunk embertársunk elfogadására is” – mondta.
A legújabb Napfény Otthont felszentelő D. dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök arról beszélt, hogy nemcsak a testi, hanem a lelki egészség is fontos. „Tökéletes világ nem létezik, de a Krisztusban hívők tehetnek azért, hogy jobb, igazabb életünk legyen. Hiszen mindenkinek van legalább egy olyan talentuma, amelyen keresztül mások életét gazdagíthatja” – mondotta D. dr. Harmati Béla.
A himnusszal záruló ünnepség után kinek-kinek lehetősége nyílt a Napfény Otthon helyiségeinek megtekintésére. A jelenlévők megnézhették például az alagsorban lévő, reumatológus vezette egészségügyi centrumot is. Egyebek mellett található itt sóbarlang, valamint úgynevezett tangentor, azaz másfél-öt atmoszféra nyomással működő masszírozó berendezés is.
*
Az Evangélikus Gerontológiai (azaz idősgondozással foglalkozó) Egyesületről annak alapítója és elnöke, dr. Komlósy Hajnalka orvos adott bővebb felvilágosítást. A szervezet 1990-ben jött létre azzal a céllal, hogy idősotthonokat alapítson, illetve üzemeltessen. A munkát D. dr. Harmati Béla püspök nem csupán szóban támogatta, hanem maga is belépett az egyesületbe. Mivel az első tíz tag közül mindegyik evangélikus volt, így szinte magától adódott a felekezetre utaló elnevezés használata. Az Evangélikus Gerontológiai Egyesületnek ma tizenhét tagja van, akik rendszeresen látogatják a három intézmény ötszázhúsz gondozottját. Az egyesület szeretettel vár minden érdeklődőt. Elérhetőségük: 1083 Bp., Illés u. 38. Tel. és fax: 314-6516 vagy 314-6517
Gazdag Zsuzsanna