Evangélikusok
Budapesti evangélikus templomok
A Budapest-Józsefvárosi Evangélikus Egyházközség temploma
Az Evangélikus Élet hasábjain hét évvel ezelőtt huszonhárom héten át egy-egy evangélikus templomot mutattunk be olvasóinknak. Sorozatunkat 1996. október 20-án azzal fejeztem be, hogy „elfogytak a budapesti evangélikus templomok – búcsúzik a krónikás”. Azóta ezen ismertetők alapján elkészültek a több nyelvre lefordított, bekeretezett és a templomok falain olvasható, illusztrált szövegek is – sőt két örömteli esemény kapcsán frissíteni is kellett a leírásokon: miután a Fasorban Róth Miksa eredeti rajzai alapján pótolták a háborúban elpusztult ablakokat, illetve azt követően, hogy a Deák téren felszerelték a harangjátékot. A krónikás, a Városvédő Egyesület Templomtörténeti Csoportjának (azóta Podmaniczky-díjjal kitüntetett) tagja most ismét örömmel jelentkezik, hogy két akkoriban elmulasztott feladatot pótoljon, és egy időközben felépült új templomot is bemutasson.
A józsefvárosi evangélikusok 1945-től a Pesti Evangélikus Egyházon belül a józsefvárosi lelkészi körhöz tartoztak. Lelkészük 1948-ig Gyöngyösi Vilmos, majd 1979-ig Grünvalszky Károly volt, aki az 1953-ban önállósult kör első parókusa lett. A gyülekezet jelenlegi lelkészét, Kertész Gézát 1985-ben iktatta be Káldy Zoltán püspök.
Az egyházközségnek tulajdonképpen nincs temploma. Az Üllői út 24. szám alatt található épület a Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdona, mely 1905-ben eredetileg tanácsteremnek készült Francsek Imre műépítész tervei alapján. Később felajánlották a Pesti Magyar Evangélikus Egyháznak, hogy istentiszteleti célokra is használhatják a termet.
Szép boltozatos, márványoszlopos lépcsőház vezet fel a második emeleten található templomhoz, melyben koncerteket, közgyűléseket is tartanak. Olyankor nehéz, vörös függöny választja el az oltárt a teremtől, melyben 80 szék, valamint a karzat erkélyein beépített padok várják a hívőket vagy a hallgatóságot. A terem 9 m magas, világos, hatalmas ablakokkal.
Az oltárt és bal oldalon a szószéket igényes kivitelezésű fakorlát keríti be. A szószék mellett Luther Márton mellszobra áll. Az oltárkép Nikodémus és Jézus éjjeli beszélgetését ábrázolja. Festője ismeretlen.
Az oltárral szemközti karzaton Rieger orgona áll, amely egyelőre nem használható, javításra szorul. Helyette az 1995-ben beszerzett elektromos orgona szól. Fölötte kis márványlapon Algőver ifjúsági lelkész 1923-ból származó bronzrelief portréja látható.
Az 1994-es teljes belső tatarozás eredményei a lakkozott alsó falborítások, a fehér gipszdíszítésű ajtók és az elegáns halványszürke fal. A mesterséges világítást két csillár szolgáltatja. A bejárat két oldalán egy-egy patinás, öreg persely áll.
A terem akusztikája kiemelkedően jó. A Zenetudományi Intézet többször tart itt hangversenyeket.
A józsefvárosi gyülekezet a tulajdonát képező Karácsony Sándor u. 31–33. alatti épületben alakította ki a Mandák Mária Evangélikus Szeretetotthont, melynek tevékenysége nemrég bővült: 1998 óta nemcsak idős embereknek nyújt otthont, hanem a tetőtérben 29 egyetemistának is.
Az egyházközség nyilvántartásában 350 család szerepel.
Kovács Mária