A közelmúlt krónikája
Vendégségben a soproni diákok
A soproni líceum vezetősége minden tanév elején beiskolázási tájékoztatót küld a dunántúli evangélikus gyülekezet lelkészeinek, melyben felajánlja, hogy az iskola küldöttsége szívesen vállal náluk vendégszolgálatot. Erre válaszul évről évre sok gyülekezetből érkezik meghívás Sopronba, s az intézmény igyekszik eleget tenni a kedves felkéréseknek. A vendégszolgálatokon rendszerint a líceum igazgatója, tanárai és diákjai vesznek részt, az igehirdetést pedig az iskolalelkész vagy egy hitoktató végzi. A látogatásoknak a gimnázium bemutatásán túl az is célja, hogy élő testvéri közösséget alakítson ki a gyülekezetekkel és azok tagjaival. Az alábbiakban három licista beszámolóját olvashatják az elmúlt időszak szolgálatairól.
Tölli Balázs igazgató vezetésével november 9-én reggel indult a 14 fős küldöttség Malomsokra és Csikvándra. A malomsoki vendégszolgálat annyiban különbözött az előzőktől, hogy ezúttal olyan helyre látogattunk el, ahol ismerősnek számítottunk, ugyanis a gyülekezet jelenlegi vezetője hét évig volt soproni lelkész és líceumi hitoktató. Malomsok ráadásul több líceumi diákkal is büszkélkedhet, így a bemutatkozásra nem sok időt kellett szentelnünk.
Az első istentiszteletre a szomszédos Csikvándon került sor, majd a malomsoki következett. Mindkét faluban szép számú gyülekezet előtt tehettünk bizonyságot hitünkről: az értünk meghalt és feltámadt Jézus Krisztusról. A padokban – nagy örömünkre – sok fiatal ült, köztük olyan is akadt, aki később a líceumban szeretné folytatni tanulmányait. A vendégeket Csikvándon Zámolyi Zoltán, Malomsokon Schweiger Emil felügyelő köszöntötte. A liturgiát a tanulók végezték, az igét Budaker Dóra hitoktató hirdette. Tölli Balázs igazgató mindkét helyen meleg szavakkal szólt a gyülekezethez.
A soproni küldöttséget a két istentisztelet után a malomsoki gyülekezet látta vendégül. A terített asztal mellett jutott idő a testvéri beszélgetésekre, a közös emlékek felidézésére.
A bemutatkozás a délután 2 órakor kezdődő szeretetvendégséggel folytatódott. A népes közönség elsőként a diákok műsorát, majd Babics Csaba líceumi tanárnak az iskola életéről készített zenés klipjét tekinthette meg. Ezt követően Tölli Balázs tartott előadást, amelyben az egyházi iskolák legfontosabb sajátosságáról, a testvéri közösségről szólt. A közös éneklés után (ugyancsak a terített asztal mellett) volt még egy kis idő további beszélgetésekre is. Már sötétedett, amikor a vendégek és a vendéglátók elindultak hazafelé.
Gyülekezetlátogatási körutunk november 30-án Répcelakon és Csánigon folytatódott. Fél kilenckor a csánigi imaházban, majd 10 órakor a répcelaki templomban szolgáltunk. Az igét mindkét alkalommal Vincze Katalin lelkésznő hirdette. A családoknál elfogyasztott finom ebéd után két órakor a répcelaki imaházban készültünk műsorunkra, melynek keretében iskolánk múltját és jelenét mutattuk be. Emmer Anikó tanárnő a líceumi tagozatokról, foglalkozásokról beszélt, Reisch György, kollégiumunk vezetője az ott folyó lelki élet fontosságát kiemelve hívogatta diákotthonunkba a fiatalokat. Advent első vasárnapjára kis csapatunk egy záróáhítattal készült. A helyiek szeretetvendégséggel vártak minket, és közben kötetlen beszélgetésre is lehetőség nyílt.
Ez a két alkalom megmutatta, hogy még ebben a rohanó és feszült világban is meg lehet állni egy-egy napra, hogy egymással testvéri közösségbe kerülhessünk, egy asztalnál ülve egymást megértsük és szeressük.
Nagy Judit, Varga Adél és Weltler Gábor
Regionális hozzárendelés: Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium