Egyházunk egy-két hete
A vers ünnepe Orosházán
A versmondó verseny szüneteiben a rajzpályázat anyagából készült kiállítást is megtekinthették a résztvevők |
A kiírás szerint az első fordulóban Kölcsey Himnuszát, a másodikban pedig egy szabadon választott 19-20. századi magyar költő ódáját kellett elszavalniuk a jelentkezőknek. Az eseménynek otthont adó intézmény és az orosházi iskolák versenyzői mellett a bonyhádi, a Deák téri, a győri, a szarvasi és a soproni evangélikus iskolákból összesen 24 diák mérte össze felkészültségét.
A rendezvény megnyitóján először Jantos Istvánné igazgatónő köszöntötte a megjelenteket, majd bemutatta a vendégeket és a zsűri tagjait. Ribár János esperes, a verseny fővédnöke megnyitóját egy vallomással kezdte arról, hogy mit jelent számára a Himnusz. Megosztotta a hallgatósággal, hogy nemcsak számára az egyik legszebb költemény, hanem az orosházi gyülekezetben is nagyon régi hagyomány, hogy minden vasár- és ünnepnap eléneklik a Himnuszt. Hatalmas felháborodást okozott, amikor egyszer véletlenül elmaradt. Érthető, hisz a legtöbb ember magáénak érzi nemzeti egységünk szimbólumát. De nem csak a Himnuszt kell ismernünk, szükségünk van minden költeményre – a mai világban világító „szellemi szentjánosbogarakra”.
A lélekemelő indítás után a verseny diák, tanár, zsűritag és hallgató számára egyaránt legizgalmasabb percei, a versek bemutatása következett. Az igen színvonalas mezőnyben művészi előadásban hallhattunk számunkra ismert és ismeretlen költeményeket, köztük az egyre népszerűbb Wass Albert, Reményik Sándor, Szilágyi Domokos műveit vagy az anonim szerzőtől származó Kárpátaljai miatyánkot.
A 7–8. osztályosok zsűrijének elnöke Jancsó Kálmánné, az Evangélikus Pedagógiai Központ szakértője volt. Ebben a kategóriában zajlott a legnagyobb verseny, ezt jelzi a sok különdíj is. 1. helyezett lett Győri Éva (Budapest-Deák tér), 2. Csizmadia Kristóf (Orosházi Evangélikus), 3. Kovács Nóra (Orosházi Vörösmarty), különdíjat kapott Gál Ivett (Soproni Hunyadi) a szabadon választott vers elmondásáért. A gimnazisták zsűrijében Mihályi Zoltánné, az Oktatási Osztály vezetője és Szvincsák Sarolta, a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium magyartanára vett részt. A 9–10. osztályosok versenyének eredménye: 1. helyezett Francia Dániel (Győr), 2. Bors Anikó (Soproni Berzsenyi), 3. Lőrincz Leila (Orosházi Evangélikus), különdíjas Köhler Nóra (Bonyhád). A 11–12. osztályosok versenyében 1. helyezést ért el Benedek Zalán (Győr), 2. Salamon Klára (Soproni Berzsenyi), 3. Laszli Beáta (Orosházi Evangélikus), a különdíjat pedig Balogh Melinda (Budapest-Deák tér) érdemelte meg egyéni előadásmódjáért.
A szavalóversenyhez kapcsolódóan képzőművészeti pályázatot is hirdetett az orosházi iskola, ahova két témakörben lehetett pályamunkát beküldeni: a Himnusz című vershez illusztrációt készíteni, illetve képben megfogalmazni azt, hogy „Mit jelent számodra magyarnak lenni?”. A beérkezett alkotásokból a rendezők szép kiállítást szerveztek, melyet a verseny ideje alatt tekinthettek meg a jelenlévők.
Az eredményhirdetés is sok izgalmat tartogatott még, de senki sem tért haza üres kézzel. Az orosházi iskola ajándékkönyvei és igés könyvjelzői mellett az Evangélikus Pedagógiai Központ, az orosházi gyülekezet és Fülöp Béla, az iskola tanára által ajándékozott könyvjutalmakat kapták a legjobbak. A megnyitón is elhangzott, hogy hagyományteremtő szándékkal indult ez a verseny, így jövőre is várják a szavalókat a magyar kultúra napján Orosházára.
Kilián Szilvia
Regionális hozzárendelés: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium