Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 50 - Veni Creator Spiritus

Kultúrkörök

Veni Creator Spiritus

Új lemez a hittudományi egyetem zenei tanszékéről

Nyolcvan éve nyert egyetemi rangot az 1923-ban Pozsonyból Sopronba költöző teológia. Ebből az alkalomból Veni Creator Spiritus címmel új CD-t adott ki a hittudományi egyetem zenei együtteseinek közreműködésével a Luther Kiadó. Ahogyan a cím is elárulja, a felvételen elhangzó tételek legnagyobb része pünkösd ünnepéhez kapcsolódik. A műsor összeállításánál az volt a szándékunk, hogy az egyházzenei tanszéken folyó énekkari, liturgikus ének szemináriumi, fúvós- és kamarazenei munkát egy téma köré rendezve mutassuk be az egyházzene klasszikus műfajain keresztül.

A CD anyaga ízelítőt ad a legősibb kincsekből, a liturgikus éneklésből abban a formában, ahogyan azokat a 16-17. századi protestáns graduálok megőrizték számunkra. Felcsendülnek többek között zsoltárok antifónákkal, megszólal a strofikus pünkösdi szekvencia Babits gyönyörű fordításában és pünkösd virtuóz introitusa (bevezető zsoltára) is.

A felvételen hallhatók a jól ismert, német eredetű pünkösdi korálok is. Ezek váltakozó, úgynevezett alternatim előadásban szólalnak meg: hol egy szólamban, hol Schütz, illetve Praetorius négyszólamú feldolgozásaiban, olykor orgona-, máskor fúvóskísérettel. Gyülekezeti énekanyagunk másik, nem kevésbé jelentős része a magyarországi reformáció szellemi terméke. A 16-17. századi énekeket szívesen veszik alapul műveikhez kortársaink. Felvételünkön ezt a kincset Rezessy László, Sulyok Imre és Csorba István egy-egy műve képviseli. Az utóbb említett két szerző neve a teológiai zeneoktatás múltját és jelenét is idézi: Sulyok Imre a 60-as években volt zenetanár, Csorba István pedig most vesz részt a zeneoktatásban.

Egyházzenénk értékei között kamarazenei tételeket is számon tartunk. Mivel hallgatóink közül többen magas szintű zenei képzésben vettek részt, lehetőség nyílt arra, hogy ebből a gazdag repertoárból Schütz két zsoltárfeldolgozását és Bach egyik kantátájának áriáját is bemutathassuk.

Az egyházzenei tanszék mai munkájának hátterében több évtizednyi kitartó szolgálat húzódik meg, hiszen a 80 éve egyetemi rangot kapott teológián kezdettől fogva gondot fordítottak az egyházzene megismertetésére és igényes ápolására. Ennek köszönhető, hogy ma olyan alapra építhetünk, amelyet Hamar Gyula és Gárdonyi Zoltán vetett meg, majd Zalánfy Aladár, Peskó Zoltán és Sulyok Imre épített tovább, míg Trajtler Gábor tevékenysége idején immár önálló tanszék keretei közt folytatódhatott a zenei munka. A ma oktatói és hallgatói ezzel a CD-vel azt szeretnék szolgálni, hogy a felvétel hallgatója az egymást jól kiegészítő értékeken keresztül képet kapjon arról, hogy mit jelent az „evangélikus egyházzene”, és mit üzen ezen keresztül pünkösd ünnepe.

Finta Gergely

Regionális hozzárendelés: Luther Kiadó