Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 7 - Richard Wurmbrand emlékezete

Evangélikusok

Richard Wurmbrand emlékezete

"Az ördög féltékeny, és dühöng a szellemi szépség láttán. Az sérti őt. Ha már ő nem lehet szép – ugyanis egykori szépségét büszkesége miatt elveszítette –, akkor azt sem akarja, hogy valaki más az legyen. Ha nem létezne a szentek szellemi szépsége, akkor az ördög sem tűnne olyan csúfnak. Ezért akar minden szépet eltorzítani.

A keresztényeket Pitestiben és más román kommunista börtönökben ezért nemcsak arra kényszerítették, hogy a földalatti egyház titkait elárulják, hanem istenkáromlásokra is" – írta Richard Wurmbrand Marx és Sátán című könyvében.1

Richard Wurmbrand evangélikus lelkipásztor két esztendeje – 2001. február 17-én – halt meg, 92 éves korában. Bukarestben született 1909-ben, zsidó családban. 1936-ban vette feleségül a szintén zsidó Sabina Ostert. Társával együtt vették fel az evangélikus hitet Isaac Feinstein hatására, aki később a német nemzeti szocialisták áldozata lett.

A kommunisták Wurmbrand tiszteletest 1948-ban, feleségét pedig három évvel később tartóztatták le. Sabinát kényszermunkára fogták. Dolgozott a Duna-deltában is, ahol az elégtelen táplálék miatt éhségét fűvel csillapította. 1954-es szabadulása után azt követelték tőle, hogy váljon el férjétől. Mivel erre nem volt hajlandó, munkalehetőséget sem kapott. A román politikai rendőrség erre azt közölte vele, hogy Wurmbrand meghalt. Sabina nem hitte el. Még akkor sem, amikor idegenek keresték fel azzal, hogy együtt ültek a férjével, és jelen voltak a temetésénél.

A tiszteletes hollétéről évekig senki sem tudott környezetéből, mígnem egy orvos hittársa munkát vállalt a román politikai rendőrségnél, remélve, hogy így valahogy nyomára bukkan. Az orvosról barátai, ismerősei természetesen azt hitték, hogy behódolt a rendszernek, és undorral kevert rémülettel kezdték kerülni. Erről mondta később, hogy a pribékek egyenruhájának viselése sokkal nagyobb áldozat Krisztusért, mint a börtönruha viselése.2

Richard Wurmbrand összesen 14 évet töltött a kommunisták börtöneiben, ebből három évet magánzárkában. A teljes magány elviselését több mint 300 igei elmélkedés megfogalmazásával és megtanulásával segítette.3 Világhírre akkor tett szert, amikor a norvég keresztények 10 ezer dollár váltságdíjat fizettek a román kormánynak szabadulásáért.

1966-ban újabb szenzációt keltett, amikor Washingtonban az amerikai Szenátus Belbiztonsági Albizottsága előtt vallomást téve derékig meztelenre vetkőzött, hogy megmutassa a testét borító 18 mély sebhelyet – mint a kommunisták „kínzóképességének” bizonyítékait.

Richard Wurmbrand üzenete a világnak tömör és világos. „A kommunizmus az emberiség legnagyobb bűntette”4 – írta egy ausztrál publicista. Wurmbrand ennél többet is üzent. Említett könyvét a következő parafrázissal zárta: „Világ marxistái és proletárjai, gyűljetek össze – Jézus Krisztus körül!” Ámon Antal

  1. Stephanus Kiadó, 1997, 60. oldal 2 Idézi Wurmbrand könyvében (Tortured for Christ, Spire Books, 1969, 33. oldal) 3 Ezekből 22-t publikált 1969-ben, Sermons in Solitary Confinement címmel 4 The Age, Melbourne, 2001. március 1.

Ámon Antal