Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 9 - Európa lelke

e-világ

Európa lelke

Evangélikus támogatás dr. Szájer József kezdeményezéséhez

Balról jobbra: D. Szebik Imre elnök-püspök és dr. Szájer József
Az Európai Unió alkotmánytervezetéhez benyújtott módosító javaslatokról, valamint az egyházak szerepéről folytatott megbeszélést Szájer József, az EU Konventjének tagja, a Fidesz alelnöke Szebik Imre evangélikus elnök-püspökkel február 19-én Budapesten, az Északi Egyházkerület székházában. A megbeszélésen jelen volt az egyházkerület felügyelője, Benczúr László is.

Az egyeztetést követően Szájer József, újságíróknak nyilatkozva utalt arra: a megelőző héten a katolikus egyház képviselőivel konzultált ezekről a kérdésekről, és kezdeményezésével megkereste a református egyházat, valamint a zsidó felekezetet is. Javaslatainak lényege, hogy az uniós alkotmány tegyen említést az európai hitbéli hagyományokról, és az egyházak Európai Unión belüli szerepéről, Istenről, továbbá az egyházakkal folytatandó – EU-n belüli – rendszeres dialógusról. Mint mondotta, egyetértettek Szebik Imre püspökkel abban, hogy Európa spirituális, hitbéli összetartó ereje fontos tényező. A javaslat az Alapvető Jogok Chartája és a Lengyel Alkotmány megfelelő passzusait veszi alapul. Noha már sokan csatlakoztak a javaslathoz, elfogadásához 90–100 körüli támogatóra lenne szükség. „Ha mégsem fogadnák el, akkor az komoly gondot jelentene. »Európa lelke« hiányozna” – hangzott el a hatszemközti beszélgetés után tartott sajtótájékoztatón.

Szebik Imre kiemelte: a vallás- és lelkiismereti szabadság már korábban is biztosított volt és megfogalmazást nyert az EU-ban, kevésbé kapott azonban hangsúlyt a közösségi hitélet gyakorlása, és az egyházak – mint vallásos szervezetek – partneri elismerése. Fontosnak nevezte, hogy az a zsidó-keresztény hagyomány, amely az istenhitre épül és a hitbeli értékek kinyilatkoztatását Istenre vezeti vissza, megemlíttessék, anélkül, hogy kétségbe vonnák másoknak más világnézethez való jogát és lehetőségét. „A javaslat, illetve elfogadásának jelentősége abban áll, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az Európai Unió nem egyszerűen gazdasági, társadalmi, politikai, hanem spirituális, lelki közösség is” – hangsúlyozta Szebik Imre püspök. Az elmondottakhoz még azt is hozzátette, a népszavazást megelőzően a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöki körlevelet bocsát ki, arra biztatva mindenkit: bölcs megfontolás alapján támogassa az európai uniós csatlakozást.

Szájer József utalt arra, hogy az unió konventje első körben ezen a héten tárgyal(t) a beérkezett módosító indítványokról.

Gazdag Zsuzsanna