Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 40 - A múzeumalapító köszöntése

Kultúrkörök

A múzeumalapító köszöntése

Bensőséges, családias hangulatú esemény helyszíne volt szeptember 23-án a Deák téri Evangélikus Országos Múzeum: az evangélikus országos gyűjtemények (könyvtár, levéltár, múzeum) munkatársai köszöntötték a múzeum alapítóját, Fabiny Tibor egyháztörténész-professzort, aki nemrég töltötte be a nyolcvanadik életévét.

Harmati Béla László múzeumigazgató házigazdaként üdvözölte az ünnepélyesen megterített asztal mellett a három gyűjtemény szép számban megjelent munkatársait. Kinczler Irénke néni igeolvasással és -magyarázattal szolgált, és emlékeztetett, hogy az egyházban sajnálatosan háttérbe szorult a múlt ismerete. A köszöntést a régi munkatársak nevében Pusztai László nyugalmazott lelkész folytatta, aki szinte 1979-es megnyitásától dolgozott a múzeumban. Mányoki János a Gyűjteményi Tanács elnökeként és az Evangélikus Országos Könyvtár igazgatójaként a több évtizedes együttmunkálkodásra emlékezett. Czenthe Miklós a legrégibb, 1812 óta fennálló gyűjtemény, az Evangélikus Országos Levéltár nevében szólt arról, hogy a Trianon és a kommunizmus súlyos következményeit hordozó egyház számára Fabiny Tibor munkássága a múlt példáját és biztatását mutatta fel. Ezt követően Harmati Béla László a gyűjtemények közös ajándékát nyújtotta át az ünnepeltnek. A legnagyobb meglepetést Gerhard Hausmann ajándéka jelentette, aki évek munkájával készítette el Bauhofer György első budavári lelkész 1840-es évekbeli német nyelvű naplójának átírását, majd hosszú és hibátlan latin beszéd kíséretében adta át Fabiny Tibornak.

A köszöntők után az ünnepelt elmondta, hogy az 1970-es években nem kis dolgot jelentett a város szívében egyházi múzeumot nyitni. Nehéz körülmények között zajlott az intézmény alapítása: „ki kellett tessékelni” az épületbe beszállásolt munkásőrséget. A múzeumi tárlók berendezését egy vezető múzeumi szakember biztosította. Havassy Pál építész a nem túl magas, boltíves belső teret úgy alakította át, hogy a múzeumba belépők egy pillantással végigtekinthessenek az összenyitott helyiségeken. A professzor elmondta továbbá: örömmel látja, hogy az idén éppen huszonöt éve, 1979-ben megnyitott múzeum azóta a mustármag terméseként beérett, és szolgálja a magyar evangélikusságot. Fontosnak tartja, hogy a három gyűjteményi ág, a könyvtár, a levéltár és a múzeum egymással szorosan együttműködve tárja fel és mutatja be az evangélikus múlt és örökség kincseit, munkájával pedig egyúttal biztatást nyújt az egyház népének, és ablakot nyit a külvilág felé.

Czenthe Miklós