Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 40 - Hittanosok medvék és farkasok között

e-világ

Hittanosok medvék és farkasok között

A kőbányai hittanosok szokásos tanévkezdő kirándulásának úti célja az idén a veresegyházi medvefarm volt. Itt a gyerekek és a velük tartó felnőttek két olyan állatfajt – a barnamedvét, illetve az európai szürke farkast – ismerhettek meg, melyek egykor hazánk erdeiben is gyakran előfordultak, ám ma már nagy valószínűséggel csak állatkertben találkozhatunk velük.

Veresegyházon 1998. november 24-én nyílt meg Közép-Európa egyetlen medvemenhelye a nem megfelelő körülmények között élő, illegális kereskedelemből lefoglalt vagy cirkuszból kiöregedett egyedek számára. A 3,5 hektár egybefüggő területen harminchárom barnamedve játszhat kedvére: tizenhat kamcsatkai és tizenhét európai, erdélyi medve él a kifutóban. A területen nyolc mesterséges barlangot építettek, melyekben két-három medve is pihen a téli álom idején. A két, egyenként 160 négyzetméteres mesterséges tó egyrészt biztosítja az ivóvizet, másrészt a medvék számára nagyszerű időtöltés a tóban élő halak kergetése. A tó mellett 1,5 hektáros fenyves biztosítja az elrejtőzést és a fára mászás lehetőségét. A kifutó dús növényzete lehetővé teszi a medvék számára, hogy a nyári időszakban rügyeket és gyökereket is ehessenek.

A medvék családjában találhatók a legnagyobb szárazföldi ragadozók. Külsejük jellemzően egyforma: nagy fej, kicsi, kerek fülek, masszív testükön erős végtagok. Látásuk gyenge, azonban szaglásuk és hallásuk igen jó. Jól úsznak, a kisebbek pedig ügyesen másznak fára. Mindenevők: a gyümölcsök, magok és a méz mellett fogyasztanak halat és kisebb rágcsálókat is. Szabadon élő társaik nappal magányosan bolyonganak, élelem után kutatva. Téli nyugalmuk nem igazi téli álom, ugyanis bundájuk alatt ősszel nagy mennyiségű zsírt halmoznak fel. Télen a szívverésük és légzésük lelassul, és felélik a felhalmozott zsírt. Enyhébb téli napokon pedig az is előfordul, hogy kijönnek barlangjukból. A téli álom idején egy-négy bocs születik; a kicsinyek két évig anyjukkal maradnak. A medvék minden alfaja a veszélyeztetett állatok közé tartozik.

A versegyházi farmon a farkasok kifutóját 2000 nyarán alakították ki. A másfél hektárnyi, fás, dús növényzetű területen előbb tizennyolc európai szürkefarkas, majd egy fehérfarkas lelt otthonra. Megépült egy százhúsz négyzetméteres, két méter mély mesterséges tó is, ezzel is biztosítva a természetes körülményeket. Az állatok között hamar kialakultak a falkára jellemző rangsorok, így két jól elkülöníthető – egy hímekből és egy nőstényekből álló – falka él egymás mellett.

Az ember a farkasokból szelídítette leghűségesebb háziállatát, a kutyát, azonban az ember okozta azt is, hogy a farkasok eltűntek Európa szinte minden erdejéből.

A kirándulás résztvevői megismerkedtek az állatok életével, különösen a játékos medvék teremtettek derűs hangulatot. A gyerekek hazatérve rajzban is megörökítették a kirándulás élményeit.

A medveotthon közelében játékhoz is alkalmas tóparti pihenőhely és – érdekességképpen – a japán–magyar barátság parkja várja a kirándulókat. A vasútállomástól kellemes sétaút vezet idáig. A pihenőhelyet tavasztól őszig ajánljuk, mivel a téli álom időszakában medvéket nemigen láthatunk a kifutóban.

A farmról bővebben a www.medveotthon.hu oldalon olvashatnak az érdeklődők.

JCsCs