Kultúrkörök
A kopt művészet kincsei közelről
Kiállítás a Szépművészeti Múzeumban
Kellett egy kis idő, amíg a szem megszokta a kiállítási tárgyak megóvása érdekében szükséges félhomályt, és kétszázhat kisebb-nagyobb műkincsen keresztül a látogató elé tárulhatott Egyiptom eddig ismeretlen arca. Ismeretlen ez az arc, hiszen legtöbbünknek Egyiptomról a Nílus, a fáraók és a piramisok jutnak eszébe. A kutató régészek hosszú ideig hasonlóképpen elsősorban a fáraók korabeli leleteket keresték, a későbbi követő korok tárgyi emlékeivel nem foglalkoztak. A budapesti kiállítás éppen ezt az időszakot, Egyiptom késő antik és kora bizánci – hagyományos nevén kopt – művészetét mutatja be. Anyagát a kairói Kopt Múzeumból, az alexandriai Görög–Római Múzeumból, az Alexandriai Nemzeti Múzeumból, valamint a budapesti Szépművészeti, illetve Iparművészeti Múzeum kopt műtárgyai közül válogatták össze többéves kutatómunkával.
A tárlat három nagy, összefüggő egységből áll. Az első a 2–4. századból származó építészeti faragványokat, textileket, ember- és állatalakokat ábrázoló csontfaragványokat és díszes agyagedényeket tartalmaz. A második rész 4–6. századi műveket mutat be. A kőből, fából, csontból készült faragványok, festett famennyezetek töredékei, bronzedények és remekművű szövetek a korabeli „elit” lakóhelyének pompáját érzékeltetik.
A harmadik egység az egyiptomi keresztény művészet kialakulásáról és 5–8. századi korszakáról ad képet. Itt látható a tárlat szenzációja is, egy két oldalán festett, körmeneteken használt hatodik századi ikon.
Március 23-án délután a Mindentudás Egyeteme klubjának jóvoltából egyiptológushallgatók álltak tárlatvezetőként a látogatók rendelkezésére. Este Török László akadémikus, a tárlat főkurátora, valamint Radnóti Sándor egyetemi tanár beszélgetésének köszönhetően ki-ki még alaposabban tájékozódhatott a kopt művészet és kultúra világában.
A fáraók után – A kopt művészet kincsei Egyiptomból című tárlat május 18-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban (1146 Budapest, Dózsa György út 41.). Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 10 és 17 óra között. A kiállított tárgyak közötti jobb eligazodáshoz ajánlatos beszerezni a múzeum boltjában kapható katalógust vagy ismertetőfüzetet, illetve igénybe venni a tárlatvezetést.
– gazdag –