Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 02 - Ingyenes irodai mindenes

e-világ

Ingyenes irodai mindenes

OpenOffice.org 2.0

Az új esztendőben szeretnénk bemutatni rovatunkban a legfontosabb szoftvereket, melyeket – többek között – a lelkészek, egyházi dolgozók számítógépes munkájához is ajánlunk. Az OpenOffice.org irodai szoftvercsomaggal kezdjük, hiszen a mindennapi munkában sokunk számára elengedhetetlen a szövegszerkesztő használata.

Korábban nem volt igazi vetélytársa a Microsoft Office-nak, melyet – a csomag tartalmától függően – 60–130 ezer forintért vásárolhatott meg a felhasználó. Ezért a borsos összegért megkaphatta a Word szövegszerkesztőt, az Excel táblázatkezelőt, a PowerPoint bemutatókészítőt és más programokat. Az elmúlt évek során azonban méltó versenytárssá fejlődött az OpenOffice.org. Ez a program a szabad szoftverek közé tartozik (korábban írtunk a témáról rovatunkban), s a laikus számára leginkább azért érdekes, mert bárki számára ingyenesen hozzáférhető, folyamatosan fejlesztett termékről van szó. Mindezt a program neve is magában foglalja, hiszen az „open office” jelentése magyarul „szabad iroda”. A szoftver teljes neve pedig a honlapjára utal, a http://www.openoffice.org címre.

Egyházunkban nem ez az első pillanat, hogy az OpenOffice.org-ot ajánljuk a felhasználóknak. A 2000-ben indult gyülekezeti számítógépes pályázaton minden évben elnyerhető számítógépekre ezt az irodai csomagot telepítettük fel a lelkészek számára. 2005-ben az Internet Munkacsoport elindította tanfolyamait lelkészek és egyházi dolgozók számára. Az alkalmakon a szövegszerkesztés oktatása ezzel a szoftverrel történik. Sőt az elmúlt év végén megkezdődött a budapesti központi intézményekben (az Országos Egyházi Irodában és a püspöki hivatalokban) a teljes körű átállás Microsoft Office-ról OpenOffice.org-ra. Ebből a célból külön tanfolyamot indítottunk a dolgozók számára. Tavasszal újra elindítjuk tanfolyamainkat, időpontjaikat az Evangélikus Életben is közreadjuk.

Miből is áll az OpenOffice.org? Szövegszerkesztésre a Writer programot használhatjuk. Kezelése nagyon hasonló a Microsoft Wordéhez, alig néhány helyen van különbség a menürendszerben. Az új, 2.0 verzió készítésekor a fejlesztők különösen ügyeltek arra, hogy minél könnyebb legyen az átállás a Word-felhasználók számára. A Writer segítségével formába önthetjük dokumentumainkat, sőt az egyedi formázáson túl használhatunk stílusokat is. A gyakoribb tevékenységeket a sablonok használata segíti. Beszúrhatunk képeket, táblázatokat hozhatunk létre, többhasábos szövegrészeket készíthetünk, szövegkereteket illeszthetünk be.

Mindez már túlmutat a hétköznapi szövegszerkesztésen: akár egy egyszerűbb újságot, gyülekezeti értesítőt is remekül elkészíthetünk a program segítségével, sőt PDF-állományként is elmenthetjük, hogy könnyebb legyen egy másik gépen kinyomtatni. Körleveleket, címkéket nyomtathatunk sokféle adatforrásból.

A táblázatkezelő programot OpenOffice.org Calcnak nevezik. Ez az Excellel analóg termék, melyben táblázatos alapon végezhetünk számításokat, illetve nagyobb mennyiségű adatot kezelhetünk rendszerezett formában. Használhatjuk az Excelből ismert függvényeket, készíthetünk grafikonokat is. Munkánkat több munkalapra oszthatjuk szét.

Ha előadásra készítünk kivetítendő anyagot, az Impress program segítségével a PowerPointhoz hasonlóan szerkeszthetjük meg az oldalakat szöveges-képes, sőt akár hangeffektusokkal tarkított bemutatóként. Rendelkezésre áll még rajzoló- (Draw), adatbázis-kezelő (Base) és képletszerkesztő (Math) program is.

De hogyan férünk hozzá a programhoz régi Word-állományainkkal? El tudunk-e küldeni egy cikket, ha nem Worddel készítettük? Csak semmi riadalom! Az OpenOffice.org magas szinten kezeli a Microsoft Office állományait: képes beolvasni és menteni is őket. Így (ha akarjuk) akár úgy is beállíthatjuk, hogy a program mindent az eredeti Microsoft Word .doc vagy Excel .xls formátumban mentsen el. Ez azonban nem célszerű, s ebben a Microsoft a ludas: nem hozza nyilvánosságra saját állományformátumainak a leírását, sőt megbünteti azokat, akik megpróbálják visszafejteni. Emiatt célszerű az OpenOffice.org saját OpenDocument állományformátumába menteni munkáinkat, és amikor el akarjuk küldeni valakinek, készíteni egy másolatot például Word .doc formátumban.

Tud-e a program magyarul? A szoftvercsomag kezelőfelülete mindenütt magyarul „szól” hozzánk – a menükben és a dialógusablakokban egyaránt. Kiváló a helyesírás-ellenőrzés és az elválasztás is (ez utóbbi funkció modulját Nagy Bence, az Evangélikus Élet tervezőszerkesztője készítette és fejleszti).

A laikusok számára talán nem lényeges, de fontos tudni, hogy az OpenOffice.org nemcsak Windows operációs rendszeren használható, hanem Linuxon is. Ez a cikk is a program linuxos változatával készült.

A program magyar nyelvű honlapjának címe http://hu.openoffice.org, de a windowsos változat letölthető az evangélikus letöltési oldalról, a http://letoltes.lutheran.hu címről is.

Bogdányi Gábor