Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 03 - Évkezdet az Üllõi úton

Egyházunk egy-két hete

Évkezdet az Üllõi úton

A hagyományokhoz híven az idén is közös „évnyitón” kezdték meg az új esztendõt a Magyarországi Evangélikus Egyház Üllõi úti székházában mûködõ osztályok, gyûjtemények, valamint a püspöki hivatalok dolgozói. A január 4-i együttléten Frenkl Róbert országos felügyelõ köszöntötte a régi és az új munkatársakat, rövid áhítattal pedig Hafenscher Károly, az Országos Egyházi Iroda igazgatója szolgált. A tavalyi esztendõt D. Szebik Imre értékelte, majd az elnök-püspöki tisztségben rövidesen õt váltó Ittzés János az idei esztendõ kihívásairól szólt.

A keresztény ember számára fontos az önvizsgálat, a bûnbánat és a hálaadás – kezdte igei elmélkedését Hafenscher Károly. Ehhez jelent erõt adó segítséget a 2006. év igéje és az újévi ige. Elõbbi Józsué könyvébõl való: „Nem maradok el tõled, nem hagylak el” (1,5c), utóbbi – Kol 3,17 – az újév egyik szentírási idézete: „Amit pedig szóltok vagy cselekesztek, mind az Úr Jézus nevében tegyétek, hálát adva az Atya Istennek õáltala.” Istenre tekinteni és az õ nevében cselekedni: ez legyen életünk mozgatórugója ebben az esztendõben – hangsúlyozta az igehirdetõ.

A 2005. évre való visszatekintés jegyében Szebik Imre emlékeztetett rá, hogy tavaly volt az Ágostai hitvallás kihirdetésének 475. évfordulója is. A hazai történések vázlatos számbavétele mellett egyházunk külkapcsolatairól szólván kiemelte továbbá, hogy újabb öt évvel meghosszabbították a bajor–magyar partneri szerzõdést. „Habár az egyházat egyedül Isten tudja megtartani, bizonyosak lehetünk benne, hogy emberi erõvel végzett munkánk nem volt és nem is lesz hiábavaló” – mondotta az elnök-püspök.

Ittzés János püspök az idei esztendõt a „változások és választások évének” minõsítette, utalva az elõttünk álló parlamenti, önkormányzati és egyházi választásokra. A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület lelkészi vezetõje kéréssel is fordult az országos iroda munkatársaihoz: az idei év legyen a problémák néven nevezésének éve, mert csak ez után lehet újat kezdeni. Legyen 2006 ezenkívül az ima éve is, egyházunk is kapcsolódjék be abba a katolikus kezdeményezésbe, amely a nemzet lelki megújulásáért „harcol” a fohász segítségével – mondotta. A püspök nem hallgatta el azt sem, hogy ez az év – anyagi téren – feltehetõleg a nehézségek éve lesz, de mint hangsúlyozta: „A reménység éve is lesz, mert bizonyosak lehetünk afelõl, hogy Isten most sem hagy magunkra minket.”

G. Zs.

Regionális hozzárendelés: Országos Iroda