Egyházunk egy-két hete
Közös hit, közös gondolkodás
Az együttlét bemutatkozással, az egymással való mélyebb ismerkedéssel vette kezdetét; szó esett kinek-kinek az egyházi gyökereiről, a jelenlevők hivatásáról, és számba vették a gyerekeket és az unokákat is. A közel négyórás együttléten ezután következett a közös hiten alapuló közös gondolkodás.
Természetes, hogy az elmúlt hónapok történései után részletesen megvitatták a közoktatási intézmények és valamennyire a szociális szféra finanszírozási gondjait. Ábrám Tibor, a miskolci Lévay József Református Gimnázium igazgatója tartalmas, szakszerű beszámolót tartott. Az eredetihez képest valamelyest javultak pozícióink, de számításaik arra mutatnak, hogy a tizenharmadik havi bér kifizetésére nem lesz fedezet – fejtette ki. Ismeretes, hogy az egyházi iskolák pedagógusai között az is nyugtalanságot keltett, hogy a jelenlegi költségvetési törvény szövegéből kikerült az a korábbi évek törvényeiben megfogalmazott passzus, mely garantálta az egyházi iskolák munkatársainak is a közalkalmazottakat megillető juttatásokat. Jogászi vélemény szerint ettől még érvényben van a korábbi paragrafus, az új törvény ezt nem helyezte hatályon kívül. Helyeslést váltott ki, hogy az evangélikus egyház elnöksége saját határozatában az egyházi törvények szellemében garantálta a pedagógusokat megillető juttatásokat. Ábrám Tibor elmondta, hogy az önkormányzati iskolák sem kapták meg eddig minden esetben a pedagógus-béremeléshez szükséges fedezetet. Véleménye szerint fontos, hogy az állammal való tárgyalásokat előzze meg a megfelelő szakértői előkészítés, egyeztetés, ne keveredjenek a szakmai és a politikai szempontok. A jó szakmai munka alapján kerülhet azután az egyházkormányzás megfelelő tárgyalási pozícióba.
Köszönettel vették a résztvevők Ábrám Tibor Buzdítás ünnep után címet viselő összegzését; ez többek között azon értékeket foglalta össze, melyeket az egyházi intézményrendszer közvetít. Jövőkép, értékrend, nemzettudat: ezekből adódik az a hozzáadott érték, amellyel az egyházi iskolák tanulói gazdagodnak.
Kuti Csaba a keresztény közéleti jelenlét fontosságát fejtette ki. Utalt arra, hogy a társadalomnak felelőssége van abban, hogy a 2007 és 2013 között az Európai Uniótól érkező jelentős összegek tisztességesen, ellenőrzött módon legyenek felhasználva. A protestáns egyházi vezetők ezért is látják lényegesnek, szeretnék munkálni a protestáns értelmiség markánsabb közéleti és médiamegjelenését, szerepvállalását.
Ebben az összefüggésben is foglalkoztak a tavaszi parlamenti választásokkal. Az egyházaknak jelentős lehet a mozgósító erejük. Fel kell hogy hívják a társadalom tagjait arra, hogy állampolgári, erkölcsi joguk és kötelességük a választáson való részvétel. Az egyház ezen nem léphet túl, nem támogathat politikai pártokat, de tagjai kifejezésre juttathatják politikai meggyőződésüket, kölcsönösen tiszteletben tartva egymás véleményét.
Üdvözölték a megbeszélés résztvevői Sólyom László köztársasági elnök újévi beszédének szellemiségét. Az egyházaknak – ahogy ez az elmúlt másfél évtizedben is történt – minden kormánnyal a jó kapcsolatokra kell törekedniük, ez azonban a kritika jogát is magába foglalja. Nagy Sándor fogalmazta meg a jelenlegi kormánnyal és parlamenttel kapcsolatos azon kritikát, hogy nemigen veszik figyelembe a népszámlálási adatokat, az egyházakhoz kötődő jelentős társadalmi csoportok igényeit. E téren is segíthet, ha az erőteljes pártpolitika mellett a közéletiség is nagyobb hangsúlyt kap a magyar társadalomban. Ehhez hozzájárulhatna egy protestáns értelmiségi szövetség megalakítása.
Benczúr László az egyházi építészet örömeiről és gondjairól, Szemerei Zoltán a gazdálkodási kérdések között főként az ingatlanrendezés hátralévő feladatairól tájékoztatott. Örvendetes a megnövekedett épületállomány, amely a visszakapott, a meglévő régi és az elmúlt másfél évtizedben létrehozott új épületekből áll össze, de ezek működtetéséhez és főként felújításához az egyházak nem rendelkeznek kellő forrásokkal – fejtette ki.
Felelős emberek egymást erősítő gondolkodása, testvéri, jó hangulat jellemezte a tanácskozást. Szóba került persze a mindennapi gyakorlat, az egyházkormányzásban a nem lelkészi elem érvényesülése. A főgondnokok, a felügyelők abban is egységesek voltak, hogy a hagyományos paritáselv alapján a lelkész, a püspök primus inter pares („első az egyenlők között”); minden intézményrendszerben a hivatásos elem – így az egyházban a teológusok, a lelkészek gárdája – a meghatározó.
A világi elem szép szolgálata a lelkészek, a püspökök testvéri segítése. Nem is a saját tevékenységük, mozgásterük okoz problémát a protestáns vezetőknek – ebben nincs hiányérzetük–, hanem a reformátori örökség általános érvényesülése. A ma és a holnap egészséges egyházi élete megkívánja a nem lelkészek, a gyülekezeti tagok, a gyülekezeti munkások fokozott aktivitását. Ezt az igényt is megfogalmazta a protestáns egyházi vezetők tanácskozása.
Frenkl Róbert