Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 04 - Teremtés kontra fejlődés

Keresztutak

Teremtés kontra fejlődés

A CBS amerikai tévécsatorna felmérése szerint az amerikaiak 55 százaléka nem hisz a darwini evolúciós elméletben, a Gallup közvélemény-kutató intézet pedig azt állapította meg, hogy minden harmadik amerikai tudományos igazságnak gondolja, amit a Biblia ír. A teremtéselmélet hívei az iskolákban kezdték támadni a darwini eszméket, az utóbbi időben azonban a múzeumok is beálltak a sorba.

Kaliforniától Floridáig egy tucatnyi múzeum és dinópark meséli el a világ teremtésének hatnapos történetét, némelyik úgy, hogy látványos szerepet töltenek be benne a többi állattal egyszerre létrehozott dinoszauruszok. A Dallas közelében lévő Glen Rose-ban működik már több éve az úttörőnek számító Creation Evidence Museum. A gyűjtemény egyik meggyőzőnek szánt darabja az egyazon talajon látható dinoszaurusz- és emberi lábnyom; ebből a felületes szemlélő levonhatja azt a következtetést, hogy a két élőlény egy időben élt.

Floridában a Fort Lauderdale-i Creation Studies Institute animációs formában rekonstruálta a vízözönt Noé bárkájában és összes élőlényével – írta a Corriere della Sera című olasz napilap. Hasonlókat terveznek az Egyesült Államok több államában. Az arkansasi Eureka Springsben a Föld története nevű múzeum bemutatja az édenkertet, ahol békésen legelész a ragadozó Tyrannosaurus rex a növényevő dinókkal, és a béke akkor bomlik meg, amikor Ádám eszik a tiltott gyümölcsből. Földrengések, vulkáni kitörések, áradások következnek ezután… Ohióban a nyáron nyitott a Fossils and Science Center. Alapítója azt állítja, hogy a Föld 8426 évvel ezelőtt egy hét alatt teremtetett.

Az egyház valójában nem démonizálja a fejlődéselméletet. Isten egyik eszközének tekinti: „Úgy használni a Bibliát tudományos igazságok igazolására, mintha asztronómiai szöveg lenne, istenkáromlás” – mondja Francisco Ayala dominikánus szerzetes, az irvine-i egyetem biológusa.

MTI