Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 05 - Egész évben ökumené

Keresztutak

Egész évben ökumené

Az ökumenikus imahét minden év januárjában arra is emlékeztet bennünket, hogy a keresztények továbbra is megosztottságban élnek szerte a világon. Jó azonban látni, hogy bizonyos események alkalmával átléphetők a felekezetek közötti választóvaonalak. Mint minden évben, az imahét ezúttal is ökumenikus ifjúsági istentisztelettel zárult a fővárosban, amelyen katolikus, református, ortodox, evangélikus, baptista, metodista lelkészek és fiatalok szolgáltak együtt január 22-én, vasárnap.

Idén is megtelt Lágymányoson a Magyar Szentek temploma fiatalokkal, akik az egyetemi és más budapesti gyülekezetekből érkeztek, hogy együtt demonstrálják a Krisztus-hívő fiatalok egységét, amely – mint az az igehirdetésben elhangzott – sokszor szorosabb, mint feltételezik. Hiszen az emberek életében jelen lévő ökumené túlmutat a dogmatikai vitákon, és több dolog köti össze a különböző felekezetű hívőket, mint ahány elválasztja őket egymástól. De mi történik egész évben, milyen ökumenikus tevékenység folyik az ifjúság körében?

Nos, az ökumenének a hétköznapokban való megélése, megvalósítása sokkal előrébb tart a fiatalok között, mint az egyházak közötti ökumenikus együttműködés, mely a „párbeszéd” és a „közös nyilatkozatok” szintjén nyilvánul meg. A fiatalok a legtöbb esetben szinte nem is tudják, hogy pontosan mely kérdések választják el egymástól az egyes felekezeteket. A hétköznapi együttműködésnek a felekezetek fölött kell állniuk, mert csak így vagyunk képesek hatékonyan reagálni az egyházakat az ifjúsági munka területén érő kihívásokra.

Az e téren történő együttműködés egyik legjobb példája az Ökumenikus Ifjúsági Iroda (ÖKI), amelyet a katolikus, a református és az evangélikus egyház alapított 2000-ben. A három egyház felismerte, hogy az ifjúsági munka terén való közös fellépés mind egyházaink együttműködése szempontjából, mind a magyar társadalomban betöltött szerepükből adódóan nagy jelentőségű. A gyakorlati megvalósításból adódó feladatok összefogására a három keresztény egyház állami támogatást is felhasználva hozta létre az irodát. Az ÖKI feladata – többek között – az ifjúsági munka közös területeinek információgyűjtéssel, szervezéssel, kiadványokkal, források felkutatásával való támogatása.

Az ÖKI a három egyház ifjúsági munkatársai számára rendszeres találkozókat szervez, valamint a különböző köztestületekbe, tanácsokba delegált egyházi képviselők munkájának segítését, koordinálását végzi. Az iroda feladata továbbá az egyházakhoz tartozó ifjúság érték- és érdekképviselete, illetve közéleti szerepvállalásának a segítése. E célból rendszeres a kapcsolattartás az ifjúságpolitika kormányzati és civil szakembereivel, közösségeivel.

Az ÖKI legismertebb munkaterülete az ifjúsági fesztiválokon kifejtett missziós munka, a Közös Pont missziós sátor megszervezése és vezetése. A tapasztalat azt mutatja, hogy a sátorba betérők által feltett kérdésekre – például jó és rossz problematikája, a szeretet és a gyűlölet, a szenvedés témája –, amelyek a nem vallásos embereket elsősorban érdeklik, a különböző felekezeteknek szinte ugyanaz a válaszuk.

A felekezetek közötti közös pont azonban a Jézus Krisztusba vetett hit, amelyet mindannyiunknak hirdetnünk kell és meg kell élnünk a világban, s amelyben mindannyian egyek vagyunk. Ezért minden felekezet felelős Krisztus testének darabokra szaggatásáért; ebben mindenkinek egyenlő része volt. „Kifelé” azonban egységünket kell hangsúlyoznunk, mert csak így vehetjük fel a versenyt az egyre jobban elanyagiasodó világgal. Nemcsak az ökumenikus imahét keretein belül lehet és kell együttműködnünk, hanem a mindennapi életben is szükség van a „hétköznapi ökumenére”, amint ezt az Ökumenikus Ifjúsági Iroda is példázza.

Barthel-Rúzsa Zsolt egyetemi lelkész