A hét témája
Kultusz vagy kultúra?
Egy evangélikus teológus margójegyzete a Mozart-évhez
![]() |
Amíg Mozartról, kultúránk egyik kiemelkedő muzsikusáról van szó, mi is szívesen gondolunk rá. Amikor azt sejtjük, hogy üzleti vagy turistaérdekek is megjelennek az ünnepségekkel kapcsolatban, akkor viszont azt gondoljuk, hogy a kultúrából kultusz lett. A kultúra szellemi értékeink megbecsülése és művelése, a kultusz azonban vallásos jelenség, esetleg Isten-pótlékká is lehet, bálványimádássá. Ettől egyik keresztény felekezet sem mentes. Ahogy nálunk, evangélikus körökben gyakran beszélnek „Bach-kultuszról”, Bachról, „az ötödik evangélistáról”, Bachról, aki vonzza a hangverseny-látogatókat is, akik csupán esztétikai élvezetet keresnek a hangversenyek látogatásában, római katolikus testvéreink ugyanilyen módon, vallási kategóriákban is gondolkoznak Mozartról.
Nézzük a tényeket. Aki járt már a gyönyörű Salzburgban, az tudja, hogy nemcsak Mozart csokoládét lehet kapni, hanem minden második eszpresszóban vagy vendéglőben Mozart-relikviákkal találkozhatunk, és vannak úgynevezett „zarándokhelyek”, amelyeket a Mozart-imádóknak meg kell látogatniuk. Az emlékév kezdetén Salzburg Mozart terén felállítottak egy átlátszó Mozart-infocsarnokot. Ez az ünnepi év végéig jegyárusító helyként és információs központként működik. Nyilvánvaló, hogy a világ különböző tájairól művészek, szakemberek, kritikusok és laikusok sokasága látogatja majd meg a Mozart-év eseményeit; rendeznek tudományos kongresszust, részletesen bemutatják a zeneszerző rövid életét, vitát folytatnak időszerűségéről, európai hatásáról és a zene történetében elfoglalt helyéről.
Noha a zeneszerző életének nagy részét nem Salzburgban töltötte, a város mégis szinte kisajátítja az évforduló eseményeit. Itt mutatják be Mozart huszonkét operáját. Renoválták az úgynevezett Mozarteumot, vagyis a helyi egyetem auláját, ahol az ünnepelt eredetileg hangversenyeket adott (az épületben található a Kleines Festspielhaus). Az utóbbiban a Figaro házasságának díszelőadásával kezdődik az ünnepi sorozat. A mostanában „sztárkarmesterként” emlegetett Nicolaus Harnoncourt vezényli a Bécsi Filharmonikusokat. Nehéz lenne felsorolni valamennyi világhírű karmestert és zeneművet. Talán csak annyit, hogy az év végén a tervek szerint a Rekviemmel zárul az ünnepi eseménysorozat. Arról is tudunk, hogy a Mozart-kiállításon bemutatják azt a koponyát, amelyet némelyek a zeneszerzőnek tulajdonítanak; arról azonban, hogy valóban az övé-e, nincs meggyőződve minden tudós, hiszen a zeneszerzőt jeltelen tömegsírba temették Bécs külvárosában, az úgynevezett szegényparcellában. (A napisajtó már beszámolt róla, hogy sorozatos DNS-vizsgálatok után a törvényszéki orvos szakértők közölték: nem a híres zeneszerzőé a neki tulajdonított, Salzburgban őrzött koponya. – A szerk.)
Mi is szeretjük Mozartot. A szép, kellemes, gyakran vidám, egyszerű muzsika minket is gyönyörködtet. Megpróbáljuk azonban a határokat is megtalálni a hányatott sorsú, fiatalon elhunyt mester értékelésében. Mi is tudjuk, hogy több mint hatszáz művet hagyott az utókorra, és ezek közül nem egy állandóan műsoron van. Hol itt a kérdés? Miért beszélek Mozart-kultuszról?
Néhány jelző és véleménynyilvánítás igazolhat. Azt olvassuk, hogy művészek, laikusok és lelkészek vallanak Mozartról. Vallomásuk néha valóságos laudációba csap át. „Isteni”, „istenes” jelző jelenik meg gyakran a neve mellett. A salzburgi Neue Residenzben Viva! Mozart címmel nyílt kiállítás január 26-án. A Magyar Nemzet január 14-i, szombati számában ilyeneket olvasunk: „a zenetörténelem fiatalon elhunyt csodája, a tökély és a harmónia fenoménja”; „itt, a Mozart szellemiségével átitatott atmoszférában találkoznak megünnepelni és fejet hajtani az előtt a fiatalember előtt, akit az istenek az emberiség legmagasabb rendű szolgálatára, művelésére és örömére küldtek 250 évvel ezelőtt, hogy rövid élete során korszakalkotó, örök érvényű zeneirodalommal gazdagítsa a világkultúrát és a kultúrvilágot”.
A konferencia témái között szerepel az európai válság és Mozart, aki összhangra bírja Európát. Az Új Ember január 15-i száma közölte Illés Sándornak Az ünnep című, lírai hangú írását, amelyben arról esik szó, hogy egy Mozart-zongoradarab a háború idején megvigasztalta a zaklatott katonát. Mozart műve a túlvilágról üzent… „Úgy éreztem magam, mint amikor az elsőáldozásra siettem a templomba diákkoromban. Még a temerini templom öreg harangját is tisztán hallottam. Égi kiáltás volt ez. Engem hívott…”
Ugyancsak az Új Ember e számában olvasható a Mozart-évhez kötődő sorozat első darabjaként A „provokáló” zeneszerző című cikk Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát tollából. Többek között a Don Giovanni és a Varázsfuvola meg az Ave verum érdekes gondolatokat vált ki a bencés főapátból: „A Varázsfuvolát sokféleképpen magyarázzák. Egyik értelmezése szerint az egyháztól elfordult Mozart a szabadkőművességet idealizálja művében. Érdemes azonban odafigyelni egyik gyönyörű szövegrészletére, amelyet Sarastro énekel: »Itt megtisztul a lélek, / E csarnok mélye szent, […] A szó itt áldva zeng! / És nem vagy ember, hogyha itt / Nem árad rajtad át e hit!«” Ez kétségtelenül nem keresztény szentélyre és istentiszteletre vall, hanem az egyiptomi hátterű újpogány szentélyre, főpapjára és himnuszára. Így válik az egyházból kiábrándult emberek számára a kereszténységet pótló vallási jelenséggé. Asztrik főapát számára azért provokáló zeneszerző Mozart, mert olyasmit kínál, ami sokak – elsősorban az értelmiség – számára valóban valláspótlék lehet. Ugyanezt tapasztaltam aktív koromban híveink között is. Volt, aki őszintén megmondta, hogy istentiszteletünk helyett Wagner-operát látogat, mert ez közelebb van hozzá, minden germán mítoszával együtt, mint a mai kereszténység mondanivalója. Más szavakkal: istentiszteletre járt a maga módján, s az esztétikum helyettesítette Jézus Krisztus közösségének mondanivalóját.
Érdekes, hogy a 20. század egyik legnagyobb protestáns teológusa, Karl Barth Mozart-rajongó volt. Azt írta: „Egészen bizonyos vagyok abban, hogy az angyalok maguk között Mozartot játszanak, s abban is biztos vagyok, hogy ilyenkor a szerető Isten szívesen belehallgat muzsikálásukba.” Máskor azt mondta: reméli, hogy a mennyei karban nemcsak Bach-zene fogadja majd őt, hanem Mozart is. Így fogalmazom: az isteninek mondott Bach mellett az emberi Mozartot választotta. Talán a mélyben ott van az ősi vagy-vagy dilemmája: humanizmus vagy reformáció? Erasmus vagy Luther, kereszténység vagy felvilágosodás? Végiggondolandó kérdések.
A magyar irodalomból is sok példát lehet idézni arra, hogy Mozart muzsikája helyettesíti a keresztény mondanivalót, valláspótlékká lesz. A legismertebb talán a hosszan betegeskedő Devecseri Gábor – költő, műfordító – utolsó, nagyszerű fordítása, amelyben színpadra alkalmazta Thamos meséjét, Mozart muzsikájával. A mese megvolt, az eredeti librettó szövege gyöngécske, de a zene tökéletes, és Devecseri fordítása és kiegészítése már méltó a Mozart-műhöz. Erre a munkára nagyon kevés idő adatott a költőnek – halálos beteg volt már, amikor írta –, mégis varázslatosan szépen fogalmaz, és soraival vall arról, hogy az ember „megistenülhet”. Nemcsak mágikus életszeretet nyilvánul meg szavaiban, hanem hit, amely templomba való. A költő arra készült, hogy a következő augusztusban majd a szombathelyi Isis-szentélyben barátaival együtt hallgathatja Mozart zenéjét és saját méltó szövegét. (Ezt már nem érte meg.)
Devecseri magát Mozart rokonának tartotta, aki hányatott életében veszélyek között is tudta imádni és bemutatni a szépet. Jól érzékeltette – szinte súlytalanul könnyedén és játékosan – az élet szépségeit, ugyanakkor végzetesen mély volt. Megborzongatóan közelre hozta a titkokat is. A betegágyából az író, aki már csak diktálni tudott feleségének, alkotószobát varázsolt, még a szenvedés idején is ragyogó kincseket hozott a felszínre, és itt írta Imátlan ima című, utolsó versének elgondolkoztató sorait is. Szavaiból a 18. századi Goethe-féle idealizmus cseng. Az imátlan ember imája bámulatos szeretetet sugall: „Befejezni a napot szépen, / Bízni az óra örömében, / Az álom hajóján kivárni, / Szeretteinknek jót kivánni, / Élőnek, holtnak, szeretteink / Szeretteinek szép rend szerint, / Örömet kivánni mindahánynak / (torló percek hullámot hánynak, / az órák az éjbe ömölnek), / örömet kivánni az örömnek.”
Így alszik el a Mozartot rokonának tartó költő. Ugyancsak Mozart ihlette a Don Juan szerenádja című versét. „Ámde bennünk és mi benne / egyre hangzunk, hangzik egyre, / s már nem is vagyunk mi más: / dallal zsúfolt hallgatás” – írja benne. Mint mindenki e földön, végül ő is hallgatás lett, de dallal zsúfolt hallgatás – írja a kötet előszavában a szerkesztő, Somlyó Zoltán. A Thamosból különben a két királyjelölt monológját szokták idézni a legtöbbet: a hatalomról szólót. Thamos így szól: „Hatalom, szívem kezeddel jéggé ne szorítsd, ki kedvem ellen kezembe kerültél, ne végy kezedbe, kérlek. Hatalom, ne torzíts mássá, mint aminek leltél, uralkodjam, de főként magamon.” Pheron, az ellenjelölt így vall: „Ó, Hatalom, ki most enyém leszel, úgy megnyergellek, mint egy jó lovat… Tedd, hogy talpam nyalja népem, s főként barátaim rettegjenek.”
Az evangélikus költő és polihisztor Jánosy István is nagyon szereti Mozartot. Nemcsak játszotta zongoráján – Bach és Beethoven mellett – a műveit, hanem meg is vallotta a zeneszerző iránti szeretetét: „Átélted mind, ami kín van / s Filoméla-hang a zenéd, / könnyedből ontod a mézet, / ez a földöntúli igézet, / amitől föltámad a holt. […] Mozart! A közöny s a tüdővész / elvitte idő előtt, / koporsón csattog a szélvész, / sírhoz ki kísérte őt? / Hol a sírja, ki tudja ma? / Senki. / Tömegsírok peremén / Sarastro dallama zengi / nekünk örökre, / hogy él.” Az evangélikus Jánosy itt hite tárgyává teszi Mozartot, és ezzel súrolja a pseudoreligio, vagyis a valláspótlék határát. Ezek után talán értjük, hogy a kultúra Mozartjából hogyan lehet Mozart-kultusz. A szép élvezetéből vallási áhítat, ember csinálta menny.
Mozart rövid élete a Rekviemmel zárult. Ez már nem egyházi megrendelésre készült darab, hanem érezzük benne a nyomorult ember egyedüli vigasztalását a halálon túl is uralkodó Istenben.
Mi, evangélikusok még két olyan filozófust tudnánk idézni – Nietzschét és Kierkegaard-t –, akik ebben a témában elgondolkodtatót mondtak. Nietzsche halottnak tartotta Istent, és a szépet, az esztétikumot akarta imádni és imádtatni. Beleőrült. Kierkegaard, a dán teológusóriás féltette Mozarttól a hitet. A Don Juanról egy külön kötetnyi elemzést adott, és benne intette olvasóit, hogy sem a szép, sem az értelem imádata nem helyettesítheti a merész, bátor, keresztény hitet. Ebben a keretben e két óriással nem foglalkozhatunk, csak jelzésértékűen neveztem meg őket.
Mozart-kultúra vagy Mozart-kultusz? Ez itt a kérdés a Mozart-év küszöbén.
Id. Hafenscher Károly