Kultúrkörök
Bábszínházat játszottak
Perneki Jánosné a bábozás pszichológiájára hívta fel a figyelmet. Rámutatott arra, hogy milyen gyógyító ereje van a műfajnak, és hogy segítségével miként lehet oldani a gyermekek feszültségét, a szorongást, megszüntetni a rémálmokat, de még a dadogást is. Az előadó a tizenegy résztvevő figyelmébe ajánlotta Jean Piaget pszichológus tanulmányait is.
A harmadik bábművész előadó, Császár Ágnes különféle bábfajtákkal ismertette meg a jelenlévőket. Bemutatott néhány „alsó mozgatású” bábot (kesztyűs báb, síkbáb stb.), felső mozgatásút (marionettek) és hátulról mozgatottat (fekete színház, szórt fényes kínai árnyjáték). Hangsúlyozta, hogy léteznek e kategóriákba be nem sorolható bábok (maszk, kézpantomim) is. Rávilágított továbbá arra, hogy valójában még a legegyszerűbb tárgyak, háztartási eszközök is használhatók bábként (például egy körömkefe sünként vagy egy olló boszorkányként).
A képzésben részt vevők többsége készül az országos evangélikus bábversenyre, így az est hátralevő részében azokat a bibliai történeteket elemezték, amelyek a május 20-i verseny témái lesznek.
A szombati nap a bábkészítés, illetve -előadások jegyében telt. Az egyik csoport Nabukodonozor álmát mutatta be felülről mozgatott bábokkal, a másik A nagylelkű fa című mesét játszotta el alulról mozgatott bábokkal és árnyjátékkal, míg a harmadik csoport hátulról mozgatott bábokkal adott elő egy betlehemest. Mindez kiváló alkalom volt a különböző technikák, eszközök megismerésére: kiderült, hogy mire használható bábozásnál az írásvetítő, miként lehet megjeleníteni az álmot üvegfestékkel készült képpel… A képzés hátralevő része kesztyű- és fakanál bábok készítésével telt.
A két nap során tanultak bizonyára minden résztvevőnek sok muníciót adtak – nem csupán a bábversenyre való készülődéshez, hanem általában a gyermekekkel való foglalkozáshoz, sőt a hitoktatáshoz is.
Oberling Zsanett