Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 07 - Templomszentelés Erdőkertesen

Egyházunk egy-két hete

Templomszentelés Erdőkertesen

Az elmúlt tizenöt évben közel harminc új evangélikus templom épült országszerte. Sok gyülekezet élete kapott lendületet azáltal, hogy tágas, megfelelő méretű, modern épületben gyűlhetnek össze a hívek Isten igéjének hallgatására. Vannak olyan térségek, ahol a régi helyett újat kellene építeni, és olyanok is, ahol nincsen evangélikus templom. A rendszerváltozást követő időszak első templomépítési hulláma azonban a végéhez közeledik. Esorban az utolsó az erdőkertesi istenháza, melynek szentelésére február 4-én sereglett össze a község, valamint Gödöllő, Domony, illetve a környékbeli települések evangélikussága.

Az új épületben, amely az őskeresztények katakombáira és a finn templomokra egyaránt emlékeztet, a több száz fős ünneplő közösségnek D. Szebik Imre, az Északi Egyházkerület püspöke hirdette Isten igéjét Zsolt 84,5–6 alapján. „Isten boldogságot kínál fel nekünk. Éljünk ezzel a lehetőséggel! Bizonyuljon szűknek e templom, s lépjünk ki bátran a kapuján, hogy az épület falain kívül is dicsérhessük Istent!”

„Ugyanakkor becsüljük meg azt a helyet, ahová hétről hétre járunk!” – hangsúlyozta a templomszentelést végző püspök.

Az ünnepi istentiszteletet gazdagította szolgálatával a domonyi evangélikus női karból és a vácegresi katolikus férfikarból álló ökumenikus kórus, az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziumának és Kollégiumának gyermekkara, valamint a Gödöllői Evangélikus Egyházközség ének- és kamarazenekara.

Az istentiszteletet követő ünnepi közgyűlésen Dúl Udó Endre felügyelő – aki mindvégig kezében tartotta a szervezőmunkát, és a motorja volt az építkezésnek – beszámolt arról, hogy az erdőkertesi evangélikusok gondozása húsz évvel ezelőtt kezdődött, amikor Roszík Gábor lelkész bevezette a vasárnapi istentiszteletet. Eleinte csupán négy-öt evangélikus látogatta őket, ma körülbelül ötvenen vesznek aktívan részt a gyülekezet életében. A közösség százötven főt számlál; közöttük a gödöllői lelkész, Albert Gábor végzi a lelkészi munkát.

Eleinte a „Dudás család konyhájából” kialakított istentiszteleti helyet használták templomként, de 2004 őszén megindulhatott a templomépítés. Az eredeti elgondolás szerint az épülő templom ökumenikus lett volna: a református és evangélikus hívek egy helyre gyülekeztek volna össze vasárnaponként. A „belső egyházi dinamizmusok” másképp alakították a templom építésének történetét, így 2004 karácsonyán már csak az evangélikusok építették a templomot, s tartották meg első istentiszteletüket az akkorra elkészült alagsorban.

A Magyarországi Evangélikus Egyház a költségek harmadát állta. A templom építése összesen 120 millió forintba került. A Tihanyi–Halmos és Társai Építészeti és Mérnöki Iroda Kft. tervezte épületnek még nem teljes a belső berendezése, a befejezéshez újabb anyagi áldozatra van szükség a gyülekezet tagjai részéről.

Az ünnepen jelen volt Benczúr László, az Északi Egyházkerület felügyelője, valamint a templom építésének ügyét segítő dr. Harrach Péter és (katolikus hitoktatást végző) felesége. Az Országgyűlés alelnöke örömének hangot adva elmondta: Magyarországnak élő, értékeket hordozó közösségekre van szüksége.

Az erdőkertesi evangélikusok ünnepe egy erősödő gyülekezet jövőképét és egy hitben növekvő közösség példáját tárta elénk a hóeséses délutánon.

Horváth-Hegyi Olivér