Evangélikusok
In memoriam Danhauser László
1906–1990
Száz éve, 1906. február 10-én Budapesten született a budahegyvidéki gyülekezet alapító lelkésze, a sokak által szeretett „Laci bácsi”.
Danhauser László óbudai polgári család sarja volt. Érettségi után szülei ösztönzésére egy évig építészmérnök-hallgató volt, de az aktív óbudai gyülekezeti életnek, a helyi lelkésznek és a cserkészcsapat hívő vezetőinek a hatására megérett benne a döntés: lelkész szeretne lenni, hogy másoknak is hirdethesse a megtalált üdvösségről szóló örömhírt és a Krisztustól megkapott boldog életet.
A teológiai tanulmányok elvégzése után 1929. szeptember 12-én a Deák téri templomban dr. Raffay Sándor püspök avatta lelkésszé. Az avatáskor elhangzott ige – Jézus szavai János evangéliumának a 21,15–19 verséből: „…szeretsz-e engem?” – egész életére meghatározó volt; erről többször örömmel beszélt.
Először esperesi segédlelkészként szolgált, majd Németországban, Tübingenben tanult ösztöndíjasként. Hazatérve a bányakerület missziós lelkésze lett, miközben művészettörténészi végzettséget szerzett. 1932-től vallástanárként dolgozott.
Az ifjúsági mozgalom aktív résztvevőjeként a fiatalokat mozgósítani tudó, jó szervező, életvidám ember volt. Vezető szerepet töltött be a Magyarországi Keresztyén Ifjúsági Egyesületben (KIE), a Pro Christ mozgalomban, valamint a Magyarországi Luther Szövetségben. Tagja volt a Baráti Mozgalomnak és a Magyarhoni Ágostai Hitvallású Evangélikus Missziói Egyesületnek is; ez utóbbinak titkára, később elnöke is volt.
1933-ban házasságot kötött korábbi lelkésze lányával, Mohr Éva tanárnővel. Házasságuk negyvenöt évig, felesége haláláig tartott; négy gyermekük született.
Igen nagy aktivitással vetette magát a gyülekezetszervezés munkájába. Egy kis lakásban indult a közösség élete. Itt délelőttönként hivatalos órákat, délutánonként pedig bibliaórákat, ifjúsági alkalmakat, cserkész-összejöveteleket, énekkari próbát, vasárnapi iskolai előkészítőt és összejöveteleket, bibliaiskolát és konfirmációi előkészítőt tartottak.
Az istentiszteleteket kezdetben a Böszörményi úti polgári iskola tornatermében tartották, de különböző okok miatt nyolc alkalommal kellett máshová költözniük a sok munkával kialakított istentiszteletei helyekről. Végül az 1949-ben megvásárolt és 1951. szeptember 2-án felszentelt Tartsay Vilmos utcai épületben – egy lakásban kialakított kápolnában – a gyülekezet hosszú időre otthonra talált.
A lelkész fáradhatatlanul kereste és gyűjtögette a nyájat. Rendszeres családlátogatásaival és a megalakított őrálló mozgalom segítségével elérte, hogy a kápolna vasárnaponként háromszor megtelt, és a gyülekezet egyéb alkalmait is sokan látogatták.
A háború befejezése után megindította az evangélizációk sorát; ezeknek aktív igehirdetője volt nemcsak Budahegyvidéken, hanem az országban több helyütt is. Ebben az időben a gyülekezeti élet is megelevenedett. Isten kegyelméből hívő munkáscsapatok alakultak a felnőttek és az ifjúság köréből; tartalmas életet élő, missziói kisugárzású, szolgáló gyülekezet vált Budahegyvidékből. 1951–52-ben személyesen látogatta a gyülekezet kitelepített tagjait, élelmiszerrel támogatva és a vigasztalás igéjével erősítve őket.
Február 19-én a budahegyvidéki templomban (Budapest XII. kerület, Kék Golyó u. 17.) emléktáblát avatunk születése századik évfordulójának alkalmából a 10 órakor kezdődő istentisztelet keretében.
Legyen emléke áldott!
Kerekes Tituszné