Keresztutak
Külföld vendégenktől kérdeztük
Herwig Sturm evangélikus püspök, az Ausztriai Ökumenikus Tanács elnöke:
– Véleménye szerint a szociális nyilatkozat belső indíttatásból született, vagy a társadalmi körülmények kényszerítették ki?
– Mindkét megközelítés igaz. Az egyház mindig megpróbálja meglátni a „világ” szükségeit, és van benne elég bátorság is ahhoz, hogy odaforduljon a problémákhoz, illetve a szükséget szenvedőkhöz. A nyilatkozat megmutatja, hogy az egyház miként látja és értékeli a maga helyét és feladatait, és rámutat a kötelezettségeire is. Ugyanakkor társakat és szövetségeseket is keres munkája elvégzéséhez, és szeretné felhívni mások figyelmét is arra, hogy segíteni jó.
Christine Gleixner professzor asszony, az Ausztriai Ökumenikus Tanács volt elnöke:
– Bár a szociális nyilatkozat Ausztriában született, más országokban – így például nálunk – is örömmel üdvözölték. Számítottak ilyen jó visszhangra?
– Az ennyire kedvező nemzetközi fogadtatást, azt, hogy a mai napig sok helyről – Finnországtól kezdve Ázsián át egészen Afrikáig – érkeznek hozzánk a kérdések, a Lélek adományának tartom. A nyilatkozat sikeréhez hozzájárul az is, hogy angolul és németül már olvasható az interneten, a www.sozialwort.at oldalon, február végén pedig könyv formájában is megjelenik angolul. A siker titka a sokszínűség is, hiszen itt tizennégy felekezet képviselőinek az állásfoglalása összegződik.
Michael Chalupka, az Osztrák Evangélikus Diakóniai Szolgálat igazgatója:
– A nyilatkozat tárgyalja az egyház szeretetszolgálatát érintő kérdéseket is. A diakóniai munka felelőseként hogy látja, mi és miként változott ezen a területen az elmúlt két esztendőben?
– A diakónia területén még erőteljesebb összefogás érzékelhető. Megemlíteném a társadalmi változásokat is, azt, hogy bizonyos „szeretetszolgálati témák” jobban előtérbe kerültek. Gondolok itt a menekültekre, a szegénység kérdésére vagy az idős, beteg emberek ápolására. A gazdasági élet képviselőinek pedig arra próbáltuk meg felhívni a figyelmét e nyilatkozaton keresztül, hogy ne csak a profitot tartsák szem előtt, hanem gondoljanak a dolgozókkal szembeni szociális felelősségükre is.
Dr. Mihail Sztaikosz görög ortodox metropolita:
– Az ortodoxia mely értékeivel gazdagította a szociális nyilatkozat sokszínűségét?
– A magunk megjegyzéseivel és hozzászólásaival arra kívántuk felhívni a figyelmet, hogy egy kisebb egyház is sikeresen meg tudja oldani felmerülő szociális problémáit. Hangsúlyt szerettünk volna helyezni a spiritualitás fontosságára, arra, hogy nem csak kenyérrel él az ember. A könyv lehetőséget nyújtott továbbá a „bemutatkozásra” is. Szeretnénk, ha tudatosulna az olvasókban, hogy a római katolikus és a protestáns mellett létezik, és jelentős szerepet tölt be az ortodox kegyesség is.
Gazdag Zsuzsanna