Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 08 - Nyílt levél Prőhle Gergelynek

evél&levél

Nyílt levél Prőhle Gergelynek

Tisztelt Prőhle Gergely Úr! Az Evangélikus Élet 2006/5. számában, Kampánykórkép című írásában az MTA Filozófiai Kutatóintézetének Vallásfilozófia és a vallások társadalmi jelenléte című pályázatával kapcsolatban, ha jól értem, olyasmit sugall, hogy az említett pályázat valamilyen formában támogatást nyújt vagy nyújthat politikai publicisztikák megszületéséhez. Mint a projekt vezetője tisztelettel tájékoztatom arról, hogy ez nem igaz. A hároméves projektnek szigorúan tudományos célja van, s a munkatervben foglaltaknak megfelelően ezt fogja megvalósítani. Némiképp részletesebben: a projekt a vallások kortárs, globális újjáéledésének új szemléletű, nemzetközileg elfogadott metodológiával folytatott kutatását tűzi ki célul. Ez a metodológia filológiailag és történetileg korrekt belső elemzéseken és rekonstrukciókon alapul, amelyek feltárhatják a régi eredetű, de az átalakulások során új formát öltő „sajátértékeknek”, a jelentős vallási alakzatoknak a belső logikáját.

A vallásfilozófia-projekt, mint szigorúan tudományos vállalkozás, természetesen teljességgel független a benne részt vevők vallási vagy politikai preferenciáitól. A projekt résztvevői a program keretein belül pontosan definiált feladatok megvalósításán dolgoznak, tevékenységüket s annak sikerét kizárólag tudományos mércével tartom mérhetőnek. Biztos vagyok benne, hogy egyetért velem a következőben: az, hogy a projekt résztvevői magánemberként bármilyen politikai vagy vallási probléma kapcsán kifejthetik nézeteiket, világosan következik civilizációnk írott és íratlan alapelveiből. Arra kérem ennek megfelelően, hogy ha a projekt bármely résztvevőjével tökéletesen egyetért politikai, vallási vagy teológiai kérdésekben, avagy alkalmasint politikailag, vallási vagy teológiai szempontból eltérő nézeteket vallanak, ezt szíveskedjék elkönyvelni vagy megoldani a kutatásra való bármiféle referencia nélkül.

Őszintén örülök, ha maga a kutatás is számot tarthat a továbbiakban megtisztelő érdeklődésére. A kutatás eredményeképpen napvilágot látó kötetek kereskedelmi forgalomban hozzáférhetőek lesznek, s bízom benne, hogy a bennük foglaltak intellektuális diskurzus alapját képezhetik majd Ön és a programban részt vevő kutatók között.

Őszinte nagyrabecsüléssel:

Dr. Borbély Gábor igazgató, a projekt vezetője, MTA Filozófiai Kutatóintézet