e-világ
Hóvirág helyett ajándékozz egy mosolyt!
A hóvirág (Galanthus nivalis) a legkorábban virágzó hagymás évelő növényeink egyike. Olykor még hófoltok közt, február második felétől áprilisig virít. Nálunk is sokfelé előfordul: jellemző termőhelyei a középhegységi gyertyános-tölgyesek és bükkösök, hegy- és dombvidéki, patakparti égerligetek és a síkvidéki folyóinkat kísérő ligeterdők.
Hazánk jól ismert és közkedvelt kis növénye veszélyben van! Egyszerű szépsége okozhatja vesztét. A mindenki által jól ismert vadvirág a tavasz első hírnökeként sajnos gyakran tömegesen bukkan fel a virágpiacokon és az aluljárókban. Napjainkra a növény gyűjtése olyan nagy méreteket öltött, hogy a hazai hóvirág-populáció létét veszélyezteti. Virágszedők tömegei lepik el könnyen elérhető termőhelyeit; ez mára azt eredményezte, hogy – főleg a nagyobb települések környékén – számos területről (például a Budai-hegység egyes részeiről) eltűnt, máshol pedig drasztikusan lecsökkent az állomány.
Sajnos az sem ritka eset, amikor – gyakran külföldi – megrendelésre ipari módszerekkel, több tucat napszámossal, gereblyével, földgyaluval esnek neki a virágnak, és „nemcsak” letépik, de még a föld alatti hagymáját is begyűjtik. Ezzel a módszerrel hatalmas mennyiséget tudnak évente elvinni a hazai termőterületről. Ezáltal nemcsak a faj, hanem – a talaj feltúrása, bolygatása miatt – az élőhely egésze is sérülhet.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy nem csak az jelent problémát, ha a növény hagymáját kiássák. Vida Gábor, a magyar és nemzetközi viszonylatban is jól ismert, környezetünk jövőjéért aggódó tudós így fogalmaz: „Sokan azt hiszik, hogy az évelő növényekről szedett virág nem pusztítja a természetet, hiszen újra kihajthat. Ez azonban nem teljesen igaz… Minden évelő növénynek az ivaros szaporodás adja a megújulás lehetőségét. Alkalmazkodni a változó környezethez csak ezzel tud, de puszta életben maradása is függhet tőle.” Tömeges termőhelyükön a virágszálak szedése nem gyors kipusztuláshoz, hanem minőségbeli leromláshoz vezet az ember okozta kontraszelekció miatt: mivel a gyűjtők a legfeltűnőbb szálakat szakítják le, csak a silányabbak érlelhetnek magot. Míg a természet beporzó rovarjai a legfeltűnőbb virágoknak adják a nagyobb esélyt a fennmaradásra, továbbszaporodásra, az ember ennek pontosan az ellenkezőjét teszi azzal, hogy a legszebb virágokat szedi le, viszi haza s fonnyasztja el pár nap alatt otthonában. A természetes hóvirág-populáció genetikai állománya ez idő alatt lassan, de biztosan minőségileg károsodik, leromlik. (Ha megmérjük a hóvirág fejecskéinek méretét a Budai-hegység leglátogatottabb helyein, a nagysága feleakkora sem lesz, mint a távolabbi, eldugottabb élőhelyeken – például a Börzsöny északi lejtőin – élő társaiénak.)
A hagymák kiásása és a virágszálak letépése miatt a hóvirág számos élőhelyén eltűnőben van, illetve erősen meggyérült – és ez nem csak hazánkban van így. Ausztriában mindenki csak annyi hóvirágot szedhet, amennyit két ujjával körbeér, és ezt a szabályt a fegyelmezett osztrákok be is tartják. Szlovákiában a hóvirág védett növény, árusítása tilos.
A hazai természetvédelemnek is régi törekvése a vadon termő növények természetből való fokozott mértékű gyűjtésének korlátozása. Így a gátlástalan kereskedelmi célú gyűjtés visszaszorítása érdekében a hóvirág 2005 augusztusában felkerült a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló hazai rendelet „Európai közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok” listájára, pénzben kifejezett egyedenkénti tízezer forintos értékkel (13/2001. [V. 9.] KöM rendelet 7. melléklete).
Annak érdekében, hogy a jövő generációi is megismerhessék ezeket a kedves növényeket, itt az idő, hogy mindenki elfogadja: a tavaszi vadvirágoknak az eredeti élőhelyükön kell díszleniük, nem pedig egy elfonnyadt virágcsokorban. Védjük együtt ezt a szép kora tavaszi virágot! Kedves ismerősünket – például nőnap alkalmából – ne hóvirággal, hanem egy mosollyal ajándékozzuk meg!
Házi Judit – Navratil Andrea KVVM Természetmegőrzési Főosztály