Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 15 - Lelkigondozás a hadseregben

Keresztutak

Lelkigondozás a hadseregben

A honvédségben működő tábori lelkészi szolgálatban a katolikus, a református, az evangélikus egyház, valamint a zsidó hitközség egyaránt saját értékrendje, tanításai és szokásjogai alapján él és tevékenykedik – mondta a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára a katonai lelkigondozásról tartott sajtótájékoztatón múlt hétfőn Szolnokon. Iváncsik Imre emlékeztetett rá, hogy a három azonos jogkörrel rendelkező szolgálati ágat, a katolikus és a protestáns tábori püspökséget, illetve a tábori rabbinátust a két világháború közötti minta alapján alakították ki, és egy kormányrendelet alapján 1994 óta működik. Alapvető elvárás, hogy a tábori lelkész ott legyen a katonák között. Ez az „ottlét” különösen a missziókban értékelődik fel, amikor a katonának a hazától, a családtól távol kell szolgálnia – mondta az államtitkár.

Szabó Tamás dandártábornok, katolikus tábori püspök azt emelte ki, hogy a honvédségnél és határőrségnél végzett lelkipásztori munkáról az Apostoli Szentszék és Magyarország 1994 januárjában kötött nemzetközi megállapodást. Az elmúlt tizenegy év a tanulás időszaka volt azzal a céllal, hogy elérjék: a katona számára a lelkész „bizalmi fórum” legyen – tette hozzá.

Lackner Pál ezredes, protestáns tábori püspök arról beszélt, hogy a sorkatonai szolgálat megszűnése után megváltozott a szolgálatot teljesítőkkel való kapcsolattartás módja, de a gyakorlatok most is nagyon jó alkalmat kínálnak arra, hogy a hivatásos, illetőleg a szerződéses katona és a lelkész találkozhasson egymással.

Frőlich Róbert dandártábornok, vezető tábori rabbi megemlítette, hogy a seregen belüli egyik feladatuk a zsidóság körüli „homályt” oszlatni a katonák között. Mint megjegyezte: a három azonos jogkörrel rendelkező szolgálati ág harmonikusan együttműködik, és ezzel kicsiben már megvalósították, amit nagyban a világon kellene: a különböző vallások békés egymás mellett élését.

MTI