Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 16 - Református dokumentumok az ötvenes évekből

Kultúrkörök

Református dokumentumok az ötvenes évekből

Szokatlanul hosszú cím, keménytáblás könyv, egyszerű küllemű borító – a kötet dokumentumgyűjtemény. Ha a református Kálvin Kiadó marketingszempontokat követve sietett volna rögtön 2006 januárjában élni az évforduló adta lehetőségekkel, bizonyára harsogóbb formát választott volna könyvéhez. A forma, a cím és a tartalom a szerkesztői-kiadói szándékot csak még hangsúlyosabbá teszi: segíteni a korszak minél szélesebb körű, minél összetettebb, minél tényszerűbb feldolgozását.

„Tényszerűség” – emeli ki ajánlójában dr. Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke. „Tény – folytatja –, hogy rossz vagy kényszerű, sőt kikényszerített döntések sora született azokban a napokban – és persze helyes és bátor döntések is. Az ebben a kötetben nyilvánosságra hozott levelek, határozatok, nyilatkozatok ezeket a döntéseket dokumentálják. Tények, szavak, amelyek elhangzottak és leírattak, s az értük való felelősségvállalás megkerülhetetlen. De a sorok mögött emberi sorsok rejteznek. Embereké, akik nem voltak abban a helyzetben, hogy utólag, higgadtan mérlegeljenek, akik féltették szeretteiket, egyházukat, és – ezt nem hallgathatjuk el, és nem is akarjuk elhallgatni – olyan embereké, akik a hatalom kínálta lehetőségért nem tartották drágának feladni hitüket, emberségüket és társaikat.”

A korszak egyházi történéseinek értékelése olyan feladat, amelyhez valóban elengedhetetlen és kiváló segítséget nyújt az eddig a témában megjelent legátfogóbb dokumentumgyűjtemény. Bár „ez sem teljes (…), mégis talán átfogó képet ad az eseményekről, azok hangulatáról, a »szereplők« gondolkodásáról (és esetleg azok gyors »változásáról«!). A dokumentumokat – általában – időrendi sorrendben közöljük. Ez azért is fontos, mert azok helyes megértése, mérlegelése csak abban az időszakban, környezetben, miliőben lehetséges” – írja Ladányi Sándor, a kötet szerkesztője, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának tanára, aki hosszú évek óta foglalkozik a témával.

Közhely, mégis igaz: az egyház jövője nagyban függ attól, hogy a jelenben miként tudjuk feldolgozni máig élő múltunkat – nem a közhelyek szintjén. A kötet ebben nyújthat segítséget az olvasónak.

Galsi Árpád