Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 20 - A kitelepítésre emlékeztek

A közelmúlt krónikája

A kitelepítésre emlékeztek

„A dicsőséges napokat ünnepeljük, a tragikus évfordulókra pedig emlékezünk” – mondta beszédében Szabó Miklós, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés alelnöke Hegyeshalomban a múlt hétvégén. Az eseményen a hatvan évvel ezelőtti kitelepítésről emlékeztek meg.

A potsdami konferencia kollektív felelősséget kimondó hamis doktrínáját szem előtt tartva rendelték el szerte Európában milliók – közöttük a magyarországi német nemzetiségűek – kitelepítését. Moson megyéből tizenegy vonat indult Németország felé, zsúfolásig megtöltve az otthonukat elhagyni kényszerülő németekkel, akik Magyarországot mindig is a hazájuknak tekintették. Az első vonat 1946. április 16-án kelt útra Mosonszolnokról, amelyet aztán követett a többi. Csak Moson megyéből több mint tízezer embert üldöztek el. Hegyeshalomra május 10-én került sor. Ezen a napon 569 embert kényszerítettek vonatra, hogy húsz kilogrammot meg nem haladó csomagjaikkal elinduljanak a bizonytalan jövő felé.

A hegyeshalmi kitelepítés hatvanéves évfordulója alkalmából emlékművet állítottak a helyi vasútállomás előtti téren. Az emlékmű felszentelése és megkoszorúzása után az emlékezők átvonultak az evangélikus templomba, ahol ökumenikus imát mondott Butsy Lajos mosoni plébános és Kiss Miklós evangélikus esperes. Az imádságok után a Moson megyében működő német nemzetiségi énekkarok mutatták be műsorukat. Fellépett a mosoni (Wieselburg), a levéli (Kaltenstein), a máriakálnoki (Gahling), a kimlei (Kimling) és a hegyeshalmi (Strass-Sommerein) német nemzetiségi kórus. A templomi megemlékezés után a polgármesteri hivatalban már kötetlen hangulatban folytatódott az emlékező beszélgetés.

K. M.