Szószóró
Küzdelem az idővel és önmagunkkal
A Pepita Bakancs Turisztikai Egyesület 2003 szeptemberében alakult meg a Gödöllői Református Líceumban azzal a céllal, hogy az iskola diákjainak szabadidős tevékenységét és lelki épülését szolgálja. A kéthavonta megrendezett túrahétvégék azt bizonyították, hogy a fiatalok szívesen töltik szabadidejüket a természetben. Ezért az egyesület vezetősége úgy döntött, hogy a 2003/2004-es tanév végétől évente megrendezik a keresztyén iskolások túlélőtúráját (KITT).
Az idei rendezvénynek május végén a Pilis hegység adott otthont, ahová a református középiskolások mellett orosházi, nyíregyházi, aszódi és Budapest-Deák téri evangélikus fiatalok is érkeztek szép számban.
De mi is kell ahhoz, hogy túléljünk valamit? Nagyapáink sokat tudnának erről beszélni, hiszen sok mindent túléltek, átéltek a történelem során. Annyi biztos, hogy két dolog elengedhetetlen a túléléshez: az emberfeletti erőfeszítés és a hit. Hinni kell önmagunkban, hogy képesek vagyunk életben maradni, és hinni kell Isten megtartó erejében, abban, hogy ő erőt ad a túléléshez. Természetesen a keresztyén iskolások túlélőtúráján nem volt ennyire kiélezett a helyzet, de azért sokat lehetett tanulni a rendezvény alatt.
Megtanultuk például azt, hogy mit jelent a közösség, hogy mennyire jólesik a másik ember bátorítása akkor, amikor az ízületeink már nem engedelmeskednek akaratunknak. Megtanultuk azt is, hogy középiskolás fiatalokként képesek vagyunk 18 óra alatt, váltakozó terepviszonyok mellett 70 kilométert gyalogolni. És megtanultuk azt is, hogy milyen érzés letérni a helyes útról és az ismeretlen területen bóklászni; azonban megismertük azt is, hogy milyen öröm ismét visszatérni a „jelzett” ösvényre. És még a túrára való nevezés előtt megtanultuk azt, hogyan legyünk önállóak, hiszen a rendezvény plakátjait az iskolánkban „elfelejtették” kirakni, így mi is szóban terjedő hírekből és az egyesület internetes oldaláról tájékozódtunk.
A túlélőtúra elnevezés ugyan találó, de korántsem olyan komoly a helyzet, mint ebből vélhető. Nem élethalálharcról és nem kimondottan teljesítménytúráról van szó. A rendezvény folyamán különféle ellenőrzőpontokat kellett érintenünk csapatunkkal – szétválás nélkül –, ahol kérdésekre kellett feleletet adnunk, vagy logikai feladványokat, bibliaismereti tesztet kellett megoldanunk. És mindezt sikerrel tettük, hiszen a maratoni táv legyaloglása után, az eredményhirdetéskor a Budapest-Deák Téri Evangélikus Gimnázium két csapata léphetett a dobogó első és második fokára! Még figyelemre méltóbb ez a teljesítmény, ha tekintetbe vesszük, hogy mindkét csapatban szerepeltek érettségiző diákok is.
Mi kell ahhoz, hogy túléljünk valamit? Most már tudjuk. Emberfeletti erő, hit és egy ötfős csapat, hiszen Isten is velünk vándorol az úton. A túlélés így egyszerű. Ezt októberben te is kipróbálhatod, hiszen az egyesület a nagy sikerre való tekintettel akkor szervezi meg a következő KITT-et. Mi ott leszünk, küzdjünk meg együtt a kupáért!
Bence Győző, a Deák téri gimnázium volt diákja, a győztes Colyg csapat tagja