e-világ
Informatikaoktatás a határ mellett
Az alapok lerakása csaknem tíz éve kezdődött. Az intézmény vezetése – reagálva a piaci igények változására – elindította a kereskedelem-marketing szakmacsoportos képzést. A szak több tantárgya is számítógépes oktatást igényel, ezért folyamatos bővítési, átalakítási folyamat kezdődött meg. Pályázatok, szakképzési támogatás és jelentős önrész, saját erőforrás felhasználásával sikerült elérni, hogy jelenleg több mint százhetven gépet számláló géppark, strukturált helyi hálózat (amely az iskola egész területén vezeték nélküli lefedettséget biztosít), öt számítástechnikai labor (melyből három klimatizált), multimédiás nyelvoktató labor, taniroda, multimédia-stúdió (grafikai és videoszerkesztő berendezéssel), továbbá az oktatásban mindenhol P4-es kategóriájú számítógépek, projektorok, aktívtáblák álljanak rendelkezésre.
Természetesen a tárgyi feltétek nem elegendőek. Szükséges a humán erőforrás, a tanári kar folyamatos továbbképzése és az új eszközök használatára vonatkozó igény megléte. Az intézményben nyitott, az új eszközök megismerésére, használatára képes oktatói gárda alakult ki az évek során.
Erre alapozva vált lehetővé az informatikai képzés elindítása. A tanulók jó hardvererőforrással rendelkező, korszerű számítástechnikai laborokban sajátíthatják el négy év alatt a szakma alapjait. A diákok az első két évben a közismereti informatikai anyagon kívül elsajátíthatják a gépírást, a grafikai eszközök használatát, valamint megismerkedhetnek a digitális videózással és a programozás alapjaival. Az utolsó két évben a programozáson kívül méréstechnikával kapcsolatos ismereteket szerezhetnek. Jelenleg egy multimédiás szakember, ügyvitelt oktató tanárok és négy informatika szakos tanár biztosítják a megfelelő színvonalú oktatást.
A 12. évfolyam végén a tanulók a közép- és emelt szintű közismereti informatikaérettségi mellett a szakmai „informatika alapismeretek” tárgyból is vizsgázhatnak mind a két szinten. Az idei tanévben minden 10. évfolyamos informatika szakos előrehozott érettségire jelentkezett informatika tárgyból középszinten. Intézményünk 2004 óta ECDL vizsgaközpont, így a diákok az itt töltött évek alatt bizonyítványt szerezhetnek informatikai írástudásukról.
A 13. évfolyamon a következő szakképesítések megszerzésére lesz lehetőségük (a betölthető munkakör megjelölésével). Gazdasági informatikus: a vállalkozások területén tevékenykedő informatikus (gazdasági, pénzügyi és számítástechnikai ismeretekkel és készségekkel gazdasági információk gyűjtése, karbantartása és feldolgozása). Számítástechnikai szoftverüzemeltető: szoftverüzemeltető a gazdasági és társadalmi élet teljes vertikumában (irodai és ügyviteli munkában egyaránt; feladata a gazdálkodó egységek tartalmi és adminisztratív munkájában alkalmazott szoftverek biztonságos, gyakorlott üzemeltetése). Multimédiafejlesztő: írott szöveget, hangot, álló- és mozgóképet, ábrákat, animációt egyesítő, digitálisan tárolt, interaktívan működő számítógépes szoftver létrehozása.
A tárgyi feltételek fejlesztése, a tanárok képzése nem zárult le a szak elindításával. A folyamatos megújulás teszi lehetővé, hogy korszerű, piacképes tudás átadása folyjék itt a határ mellett.
Ihász Tibor