Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 25 - Aki megváltoztatta a világot

Kultúrkörök

Aki megváltoztatta a világot

Luther Mártonnak nemcsak történelmet és egyházat formáló teológiai munkásságára figyel fel napjainkban egyre inkább a világ kereszténysége, hanem fordulatokban rendkívül gazdag életpályája iránt is meglepő módon megnőtt az érdeklődés. Bizonyítja ezt a nemrég világszerte bemutatott Luther-film, amelyet egyházakon belül és kívül egyaránt sok vita és elemző értékelés követett.

Népszerű irodalmi feldolgozások többször napvilágot láttak ebben a témában a 19. és 20. század folyamán külföldön is, hazánkban is. Többen igyekeztek regényes formában is bemutatni a középkor és újkor határán lezajló társadalmi változásokat és egyúttal népszerűsíteni annak szellemi motorját, az ismeretlenségből feltűnő Ágoston-rendi szerzetesnek Wittenbergben végbevitt professzori-prófétai munkásságát. „A művelt közönség s különösen az ifjúság számára” írt Luther-életrajzot Masznyik Endre (Pozsony, 1887), Isten embere címmel pedig Varsányi Mátyás (Budapest, 1938). Kelendő volt a tudós német emigráns professzor, Richard Friedenthal Luther élete és kora című, könnyed stílusban írt könyve (Budapest, 1973), amelyet még teológusaink is szívesen elolvastak a könnyebb vizsga reményében…

A „könnyű műfajú” kötetek sorába tartozik Guido Dieckmann Luther című könyve, amelyet nemrég a Superbook Alapítvány adott ki magyar nyelven. A fiatal, 1969-ben született német szerző eddig három történelmi regényt írt, amelyek közül az utolsó (Die Magistra) Luther unokahúga körül zajló bűnügyi történet volt. Talán már ez is jelzi, hogy a reformátorról írt háromszáz oldalas könyvet semmiképpen ne hiteles és teljes életrajznak tekintsük, hanem sokkal inkább a Luther-film forgatókönyvének.

Dieckmann regényének már a címlapján is ezt olvashatjuk: „Könyv a filmhez!” Ilyen értelemben valóban hasznos olvasmány, és bár valószínű, hogy a forgatókönyv megírását valóságos teológiai műhelymunka előzte meg, mégis a költői képzelet szabadsága jellemzi az egyes fejezetek eseményeinek regényes megfogalmazását.

A sikerfilm jobb megértéséhez is hozzájáruló kötet bizonyára sok, talán egyházon kívüli olvasóban is felkelti az érdeklődést Luther Márton iránt, hiszen reformátorunk működése nem korlátozódik csupán a teológia területére, hanem napjainkban is aktuális, továbbgondolkodásra érdemes kérdéseket vet fel.

Fabiny Tibor (id.)