Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 27 - Október a reformáció hónapja

Keresztutak

Október a reformáció hónapja

Ülésezett az ökumenikus tanács elnöksége

Lassan tizenöt esztendeje, hogy a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsában (MEÖT) együttműködő református, evangélikus, baptista és metodista egyházak útjára indították az országos protestáns napok (OPN) rendezvénysorozatát. Az elmúlt időben ennek keretében több mint ezer regisztrált (a valóságban talán több ezer) programot rendeztek meg az ünnepi istentiszteletektől kezdve a vetélkedőkön, a konzultációkon, a kulturális és tudományos programokon keresztül a generációs vagy tematikus találkozókon át a sportrendezvényekig. A sok felemelő élmény és tanulságos tapasztalat alapján az OPN-bizottság bizonyos módosítási javaslatokkal állt elő, amelyek alapján az elnökség az alábbi fontos döntéseket hozta.

A rendezvénysorozat tartson egész októberben, ezzel az elnevezéssel: Október a reformáció hónapja. Ezáltal egyrészt több esemény megrendezésére és összehangolására lesz lehetőségünk, másrészt pedig e cím önmagában is utal azokra a gyökerekre, értékekre, amelyeknek a kifejezésére és megélésére törekszünk. Az idei rendezvények bibliai alapvetése – tekintettel a Bocskai-szabadságharc és az ’56-os forradalom évfordulójára is – így hangzik: „Ha tehát a Fiú megszabadít titeket, valóban szabadok lesztek.” (Jn 8,36)

A nagy népszerűségnek örvendő kulturális est a jövőben a rendezvénysorozat első nagy eseménye lesz. Ennek jegyében az elnevezése ezentúl a következő lesz: A reformáció hónapjának ünnepélyes megnyitója. Az idén ezen ünnepélyes megnyitóra a Budapest XII. Kerület Hegyvidék Önkormányzata Művelődési Központjában (a MOM Művelődési Házban) kerül sor október 8-án 17 órai kezdettel. A megnyitón egyaránt helyet kapnak egyházi, gyülekezeti csoportok, valamint közismert, professzionális előadók. Ennek jegyében szerepel a műsorban például a Lutheránia kamarakórus, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolájának színjátszó csoportja, az Erkel zenekar, Sunyovszki Szilvia színművész és Széles Tamás előadóművész. Az ünnepi előadás megtartására Gergely András nyugalmazott nagykövetet, egyetemi tanárt kérjük fel.

Szeretnénk a szélesebb nyilvánosságból megnyerni a közönséget, ezért a belépőket – méltányos, 500 forintos áron – programszervezőkön keresztül is terjeszteni kívánjuk. Ugyanilyen léptékű adományt remélünk azoktól is, akik a gyülekezeteken keresztül igénylik a jegyeket. Ez a hozzájárulás – reményeink szerint – abban is segít, hogy kiszámíthatóbban tudjuk a helyeket biztosítani. Ezért már most, ezúton is kérjük az érdeklődő gyülekezeteket és testvéreket, hogy legkésőbb augusztus 31-ig rendeljék meg a helyszín miatt is korlátozottan elérhető jegyeket az ökumenikus tanács irodájában (telefon: 1/371-2690; e-mail: oikumene@meot.hu; 1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 3.).

Az elnökség döntött arról is, hogy az országos reformációi istentisztelet ettől az évtől kezdődően mindig az október 31-ét megelőző vasárnap délután 6 órakor lesz megrendezve váltakozó helyszíneken. Így ez az országos rendezvény nem ütközik a – minden protestáns gyülekezet számára oly fontos – gyülekezeti reformációi istentisztelettel. Ebben az esztendőben az országos reformációi istentiszteletnek a debreceni református Nagytemplom ad otthont október 29-én este 6 órakor. A 16. századi reformációban gyökerező egyházak Krisztusban való testvériségét ezen az istentiszteleten azáltal is megélhetjük, hogy megterítjük az Úr szent asztalát. Hisszük, hogy ez az istentisztelet teljes spirituális élményt nyújt majd, és az igében való növekedést, a testvériségben való erősödést, illetve az egyházzenében való gyönyörködést fogja jelenteni.

Az elnökség továbbá meghatározta a III. európai ökumenikus nagygyűlés két magyarországi rendezvényét, a 2007. január 25-re tervezett gyulai ökumenikus találkozót és a 2007 áprilisára tervezett budapesti közép-európai ökumenikus találkozót. Ezenkívül az elnökség meghallgatta és jóváhagyta az ökumenikus tanács bizottságainak a munkájáról szóló főtitkári beszámolókat. Két dolgot szeretnék kiemelni belőlük. Az egyik az a kezdeményezés, hogy a vegyes házasságra készülők és a vegyes házasságban élők lelkipásztori gondozásának elősegítésére egy protestáns, ortodox és római katolikus teológusokból álló bizottság – elvi és gyakorlati szempontokat egyaránt figyelembe véve – segédanyagot hozzon létre. A másik pedig az az esemény, amelynek keretében a Teológiai Bizottság tagjai – Németh Pál szakértő jelenlétében – informatív megbeszélést folytattak a Magyarországi Muszlimok Egyháza képviselőivel. Ez utóbbi két programot a magyarországi történelmi egyházak által 2002 októberében aláírt Charta Oecumenica szelleme és elkötelezései is indokolják.

Dr. Bóna Zoltán, a MEÖT főtitkára