A közelmúlt krónikája
Tisztelgés egy nagyszerű páros előtt
A magyaroknak a törökök felett aratott 1456. július 22-ei nándorfehérvári diadala minden bizonnyal ezek közé az események közé tartozik, mint ahogy a győztes hadsereg élén álló Hunyadi Jánost és a kereszteseket toborzó ferences szerzetest, a tábori lelkészek védőszentjét, Kapisztrán Szent Jánost is a legnagyobbak között tartjuk számon.
Ennek a nem mindennapi győzelemnek az 550. évfordulójáról, illetve erről a két rendkívüli emberről emlékezik meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Kapisztrán Szent Jánosról Nevezett Ferences Rendtartomány és a HM Tábori Lelkészi Szolgálat Katolikus Szolgálati Ág által közösen megrendezett Európa védelmében – Kapisztrán János és a nándorfehérvári diadal című kiállítás.
Az első terem tablóin keresztül megismerkedhetünk az Oszmán Birodalom hódításával, a kor hadviselési szokásaival, azzal, miként fonódott össze Hunyadi és Kapisztrán földi élete; továbbá a nándorfehérvári ostrom részleteivel, a győzelem utáni pestisjárvány következményeivel, valamint a déli harangszó történetével. A második terem Belgrád 1456 és 1918 közötti történelmének néhány fontosabb momentumát, illetve Kapisztrán szentté avatását eleveníti fel.
A korabeli dokumentumokon és térképmetszeteken kívül fegyverek, páncélok, zászlók, ereklyetartók, illetve ásatások során előkerült különféle tárgyak – pénzérmék, lándzsahegyek, kőbe vésett malomjáték – hozzák közel a látogatóhoz a kort.
A Hadtörténeti Múzeum (1014 Budapest, Tóth Árpád sétány 40.) kiállítása december 31-ig tekinthető meg. A kiállításhoz kapcsolódóan július 20-án a Magyar Nemzeti Bank hivatalosan is kibocsátja A nándorfehérvári diadal 550. évfordulója elnevezésű, 5000 Ft névértékű ezüst emlékérmét. A budai Várban július 22-én, szombaton 11 órakor Hunyadi János, 12 órakor Kapisztrán Szent János szobránál tartanak koszorúzási ünnepséget; a Hadtörténeti Múzeum Harangszó délben – 1456-hoz kapcsolódó emlékek és emlékhelyek című kiállításának megnyitó ünnepsége 12.45-kor kezdődik.
Vitális Judit