Egyházunk egy-két hete
Ahol Istennel lehetett találkozni
A legtöbben Magyarország különböző tájairól, valamint határon túli magyarlakta területekről érkeztek. A szabad és őszinte légkörű tanácskozás fontos megállapítása éppen az volt, hogy az ember és ember közötti határok nem földrajzilag húzhatók meg, hanem a bűn mentén és az előítéletek vonalán.
Szívbemarkolóan beszélt csendes, de Isten szeretetétől izzó szavakkal életéről és a legszegényebbek, így a romák között végzett szolgálatáról a nagybodronyi (Kárpátalja), hétgyermekes Kupás Sándorné Ráti Gizella. Figyelve hallgatták a jelenlévők a Váci Fegyház és Börtönben tapasztalt ébredésekről az intézmény református lelkipásztorát, Csuka Tamásnét. Világszerte is egyedülálló, hogy az évek során maga köré gyűjtött rabokkal más büntetés-végrehajtási intézményekbe viszik el a minden embernek, így nekik is valódi szabadságot jelentő evangéliumot.
Előadás szólt a Messiás-hívő magyarországi zsidókról, de arról is szó esett, hogy miképpen képezhetők misszionáló keresztényekké a gyülekezeti tagok. Utóbbiról a Protestáns Missziói Tanulmányi Intézet Alapítvány munkatársa, az amerikai Aaron Stevens beszélt. Vendég volt továbbá Timo Reuhkala, a finn rádiómissziós alapítvány (Sanansaattajat) nemzetközi kapcsolatainak vezetője. Az igehirdetések, zenés-prózai bemutatkozások, bizonyságtételek, melyek a kárpátaljai, erdélyi és szlovákiai szórványmagyarok, szórványevangélikusok egyházi viszonyaival és egyéni sorsokkal ismertettek meg, szintén emlékezetesek.
A Szeverényi János vezette Evangélikus Missziói Központ, valamint a missziói bizottság által szervezett konferenciával párhuzamosan huszonnyolc fős gyermektábor is zajlott Piliscsabán; a résztvevők közül heten a romániai Pürkerecről érkeztek (a település Budapesttől vonattal tizenegy órányira fekszik).
Az esték során kulturális élményekkel gazdagodhattunk. Fellépett Czipott Géza és Nyakó Júlia előadóművész, valamint a missziói központ által kiadott CD-jének anyagával Lázár Attila dalszerző-előadó. A fatemplom falain Götze Krisztina fotó- és Szécsi Magda festménykiállítása volt látható.
Az ország minden szögletéből: Nyíregyházától Pécsig, Győrtől Kiskőrösig, Nagytarcsától Békéscsabáig, valamint a főváros több gyülekezetéből érkezett résztvevőknek – a legfiatalabb hét hónapos, a legidősebb nyolcvanhat éves volt – egyetlen feladatuk maradt, tanulva a hallottakból: családjukba, gyülekezetükbe, sőt minden rájuk bízott emberhez elvinni és élni az evangéliumot, a Jézus Krisztuson keresztül meglátott isteni szeretetet. Azaz misszionáriusnak lenni, hiszen minden kereszténynek, aki nevéhez híven Krisztust követő, ilyen küldetése van.
Szegfű Katalin