e-világ
Biblia a világhálón és számítógépen
Biblia és internet? Biblia és számítógép? Talán vannak, akik számára kicsit furcsának és erőltetettnek tűnik, hogy egyházunk és heti sajtóorgánuma – az Evangélikus Élet – az Internet Munkacsoport számára külön felületet biztosít az internet és a számítástechnika világának a „népszerűsítésére”.
Furcsa, mert egy olyan új eszköz világába kalauzolnak bennünket, amelyről nagyon sok valós rossz hír is közszájon forog. Mindezek viszolygással töltenek el bennünket – és tegyük hozzá: nem véletlenül.
Ugyanakkor a világháló (az internet) és a számítógépes világ (a kibertér) önmagában (!) nem sátáni eszköz, csak egy eszköz! Egy eszköz, amelyet – mint minden mást, beleértve testünket, erőnket és képességeinket is – lehet jóra és rosszra fordítani. (A példák sora itt is kimeríthetetlen.) Egy új, az egész társadalmat alapjaiban befolyásoló-átformáló eszköz megjelenése mindig félelmet kelt az ismeretlen jövő s a benne rejlő veszélyek miatt.
Annak idején az írásbeliség és a számolás csak a papok vagy egy kiválasztott kisebbség „titkos tudománya” volt, amely kezdetben a beavatottak féltett titkát képezte csupán. Később azonban már a társadalom is szembetalálta magát az új eszköz életet átformáló voltával, hiszen az uralkodók számba vehették népüket és annak javait (s ennek nyomán hatékonyabb lett az adózás, az alattvalók nem kis riadalmára). A jogi kérdések sem maradhattak ki hatásuk alól, hiszen sem a szerződések, sem az ígéretek nem lettek kiszolgáltatva az idővel elhomályosodó emlékezetnek (vagy a szándékos felejtésnek). Ugyanakkor – ezt ismét hangsúlyozom – ez a tudás egy szűk „cenzorcsoport” kezében maradt, amely ezáltal esemény- és történelemformáló szerephez jutott. (Gondoljunk csak az utóbb hamisnak bizonyult adománylevelek eseteire!)
Nem csoda, hogy ebben a vallási-szellemi-hatalmi elitben nagy riadalmat keltett a nyomtatás forradalma, amelynek nyomán Johannes Gutenberg kiszabadította az információáramlás és gondolatcsere szellemét a palackból – a kiválasztott kisebbség sajátos cenzúrájának bilincseiből. S ne feledjük: ennek az új eszköznek Luther írásai (a 95 tétel) és a Biblia voltak az első tömegtermékei. Földünk ennek és az írni-olvasni tudás általános terjedésének nyomán vált „Gutenberg-galaxissá”: a legkülönfélébb gondolatok – köztük Isten igéje – szinte korlátozhatatlan terjedésének és terjesztésének galaxisává. Nem csoda, hogy a diktatórikus rendszerek a kezdetektől fogva ellenségei voltak a szabad gondolat- és információáramlás új eszközeinek, mert egyre korlátozhatatlanabbá, ellenőrizhetetlenebbé váltak a számukra. Emiatt zúzattak be kiadványokat, égettek el ezerszámra „károsnak” ítélt könyveket; emiatt tiltottak rádióadásokat, s ítélték el terjesztőiket, fogyasztóikat egyaránt.
Mindeközben megjelentek a gondolat- és információközlés új és hatásosabb, de egyben még kezelhetetlenebb, még kevésbé kézben tartható eszközei is: a távíró, a telefon, a rádió(adó-vevő) és a televízió; a fax, a mobiltelefon, az e-mail és az internet.
Miközben jó s rossz szándéktól hajtva egyre többen cenzúrát és tilalomfákat követelnek (az erkölcsi alapokhoz ragaszkodó ember éppúgy, mint a gondolatok fölötti diktatúrán fáradozó), kevesen veszik észre, hogy alapvetően a szó, a beszéd – mint gondolatközlés – egyre fejlettebb eszközeivel van dolgunk. A cenzúrát ugyanakkor nem adhatjuk senki kezébe (még tulajdon bűnös gondolatoktól és tettektől vezérelt és befolyásolt kezünkbe sem), mert csak az élő Isten Lelke által áldott ige nyomán terjedő Krisztus-hit, Krisztus-kapcsolat adhat igaz belső kontrollt! Mert azt, hogy milyen könyveket és újságokat olvasok, milyen képeket és írásokat nézegetek akár papíralapon, akár a neten, s hogy milyen programok vannak a számítógépemen, azt nem ember fogja eldönteni, hanem a bennem lévő lélek (a sátáné vagy Istené)!
Biblia és internet? Biblia és számítógép? Igen! És ezerszer is: igen!
Örülök, hogy megvehetem a könyvesboltban és olvashatom a nyomtatott Bibliát! Örülök, hogy az istentiszteleteken, bibliaórákon, nyári táborokban, egy régi vagy új baráttal beszélgetve hallhatom-hallgathatom Isten igéjét! Örülök, hogy a sok egyéb irodai programmal együtt a Biblia 5.0-ás programverziója is fenn van a gépemen! Örülök, hogy az internet világában – mint egy nagy könyvesboltban vagy újságosstandnál – az élő Isten igéjével is találkozhatom (http://www.biblia.hu)! Örülök, hogy (akár csak a Biblia 5.0-ás program-CD esetében) bármikor rákereshetek egy ige pontos szövegére és helyére, akár egyetlen eszembe jutó szó alapján… Örülök, hogy mindezt akár az anyanyelvemen: magyarul, akár az Ószövetség nyelvén: héberül, akár az Újszövetség nyelvén: görögül – vagy akár más nyelveken is megtehetem!
Éljünk tehát bátran az új eszköz adta lehetőségekkel Krisztus szolgáiként, és használjuk őket az ő Lelke és igéje szerint hitünk erősítésére és az ő hirdetésére!
Hanvay László