Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 39 - Egység a sokféleségben

Keresztutak

Egység a sokféleségben

Beszélgetés Udo Hahn evangélikus egyházfőtanácsossal, az EKD médiareferensével, a CPCE-nagygyűlés hivatalos sajtószóvivőjével

– Főtanácsos úr, véleménye szerint mi a jelentősége annak, hogy a CPCE 2006-ban Budapesten ülésezett – első ízben egy újonnan csatlakozott EU-tagállamban?

– A mostani gyűlés előzménye, hogy 2001-ben Belfastban D. Szebik Imre és Márkus Mihály püspök meghívta a nagygyűlést Budapestre. Az invitálást nagy örömmel fogadtuk el. Az Európai Protestáns Egyházak Közössége minden alkalommal fontosnak tartja, hogy támogassa, bátorítsa a vendéglátó ország tagegyházait. Így történik ez most Magyarországon is az evangélikus, a református és a metodista egyház esetében is. Magyarország kétségkívül Európa része, ezenkívül itt a protestáns egyházak szerepe, történelmi múltja igen értékes és jelentős. Ezt a meggyőződésünket is kifejezi, hogy a CPCE Budapestre érkezett. Minden delegátus megismerkedhetett a vendéglátó egyházak értékeivel, örökségével. Most is bátorítani szeretném őket, hogy végezzék missziójukat, küldetésüket a hívők és a társadalom egésze felé.

– Mi következik a protestáns egyházak Európában jellemzően kisebbségi helyzetéből?

– Európa nem képzelhető el a protestantizmus nélkül, ahogy erre Szili Katalin, az Országgyűlés elnök asszonya is utalt. A kisebbségi helyzet különleges esélyt, kihívást jelent. És persze a protestáns egyházak szolgálatuk révén, a diakóniai és az oktató-nevelő munkán keresztül hozzájárulnak a társadalom stabilitásához. A CPCE Brüsszelben is képviselteti magát, és elősegíti, hogy a protestantizmus hallassa hangját a fontos politikai döntések születésekor. Európa nem hagyhatja figyelmen kívül a protestáns egyházakat! Egységet képviselünk a sokféleségben, melynek fontos és nélkülözhetetlen részei a magyar protestánsok is.

– Melyek a CPCE előtt álló legfontosabb feladatok?

– Fontos hangsúlyozni, hogy a szervezet tagegyházait az sem tántorítja el az együttműködéstől, ha egy adott kérdésben nem érnek el konszenzust. Politikai kontextusban is minta, modell lehet tehát a CPCE. Ami a feladatokat illeti, szükséges fejleszteni az ökumenikus dialógust az ortodox, az anglikán és a római katolikus egyházzal.

K. D.