e-világ
Hálószövés: Tampere–Budapest
A Tamperei Evangélikus Egyházközségek Szövetségének informatikai szakemberei a Magyarországi Evangélikus Egyház Internet Munkacsoportjával találkoztak az Országos Egyházi Iroda épületében szeptember 22-én. Bár pihenni jöttek Magyarországra, a csaknem négyórás találkozón egyházunk informatikai munkájával ismerkedtek.
Tampere városa Finnország déli részén a Näsijärvi és Pyhäjärvi tó között található. Jóllehet az Európai Unió népsűrűségi adatokat is figyelembe vevő szabályai szerint nem számít városnak (lakosainak száma 200 ezer fő, az agglomerációs településekkel együtt 300 ezer fő), a finnek országuk harmadik legnagyobb településeként tartják számon.
A települést 1775-ben alapította III. Gusztáv svéd király, városi rangot 1779-ben kapott. A város a 19. században jelentős ipari központtá fejlődött. A textil- és acéliparáról híres település a 20. században a telekommunikáció és az információtechnológia központjává vált, Tampere ma a „finn szilikonvölgy”. A Tamperei Egyetemen és a Tamperei Műszaki Egyetemen több mint húszezer hallgató végzi tanulmányait.
Tampere lakosainak nyolcvan százaléka evangélikus, tíz finn és egy svéd nyelvű egyházközség működik a területén. E gyülekezetek megalakították a Tamperei Evangélikus Egyházközségek Szövetségét (TEESZ), mely adminisztratív és gazdasági közösség. E szövetségben az egyes gyülekezetek megőrizték önállóságukat, de a gyülekezeti munka számos ágát központosították – a gyermek- és ifjúsági munkát, a családsegítő szolgálatot, a szociális munkát, a gyülekezeti nyilvántartást, a kórházi és az információs szolgálatokat.
A TEESZ 700 főnek nyújt munkalehetőséget; 460 alkalmazott főállásban, 240 gyülekezeti munkás részmunkaidőben segíti az evangélikus közösséget. A TEESZ egyik legfontosabb szolgálati ágának tekinti a ma emberével való kommunikációt, e munkát informatikus és médiaszakemberek munkacsoportja látja el.
A TEESZ szakemberei a napokban hazánkban vendégeskedtek. Kilencfős csoportjuk szeptember 22-én a cinkotai Evangélikus Missziói Központot kereste fel, míg az informatikusok Jukka Nyrhinen vezetésével a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) Internet Munkacsoportjával találkoztak az országos irodában. A csaknem négyórás megbeszélésen Erdélyi Károly, Mesterházy Attila és a sorok írója adott tájékoztatót a MEE informatikai tevékenységéről.
Hazánk történetének rövid ismertetését követően a finn szakemberek megismerhették a Protestáns honlapot (protestans.lutheran.hu), mely a magyar történelmi protestáns egyházak múltját, jelenét mutatja be, összeköti a határon túli és a hazánkban élő evangélikusokat, reformátusokat és unitáriusokat. Elismerést váltott ki a vendégek körében, hogy a mai Szlovákia területén élő magyar, német és szlovák protestáns közösségek életének megismerését szlovák, német és angol nyelven írt összefoglalók segítik; e honlap célja a Kárpát-medencei nem magyar ajkú protestantizmus bemutatása is.
Angol nyelvű prezentáció segítségével mutattuk be vendégeinknek a 2004-ben elkészült Online Hittan honlapot (onlinehittan.lutheran.hu), mely a magyar nyelvterületen a mai napig az egyetlen, interneten megjelentetett hittan. E honlap kereső embertársainknak is készült, egyben számos római katolikus és református megkeresés is jelzi a weboldal jelentőségét. Példaként egy vajdasági katolikus ifjúsági csoport kérését ismertettük: engedélyt kértek a honlap egyes részeinek a felhasználására. Jelentős érdeklődés kísérte a még fejlesztés alatt álló SÜNI (Sikeres Ügyvitel Nemcsak Interneten) gyülekezeti adminisztrációs program bemutatását is.
Az Evangélikus portálnak (www.lutheran.hu), illetve szolgáltatásainak az ismertetését követően számos kérdést tettek fel egyházunk informatikai munkájának financiális, technikai és szoftveres hátteréről. Meglepve kérdezgették a munkacsoport tagjait a szabad szoftverek ilyen széles körű használatáról. Elmondták, hogy ők csak kereskedelmi szoftvereket használnak. Elismerésüket fejezték ki az alkalmazott zope-os content management rendszerrel kapcsolatban, kiemelve azt, hogy egységes rendszerként kezeli a portált, az Evangélikus Élet, illetve több más lap on-line változatát, számos honlapot és a gyülekezetek saját szerkesztésű honlapjait, ami megkönnyíti a különböző tartalmak elérését és a szolgáltatások legszélesebb körben történő igénybevételét.
A letoltes.lutheran.hu oldal szabadszoftver-kínálatát látva dicsérőleg szóltak az Internet Munkacsoportnak az egyház informatikai ismereteinek mélyítésében betöltött szerepéről, jelezve azt is, hogy e munkát a finn viszonyokhoz képest jóval szerényebb anyagi és technikai feltételei között valósították meg hazánkban.
A beszélgetés zárásaként Hafenscher Károly, az Országos Egyházi Iroda igazgatója köszöntötte a vendégeket.
Dr. Léránt István