Egyházunk egy-két hete
A múlt örökségétől a távlatokig
Kétszáz éves a sárszentlőrinci algimnázium
Az ünnepségsorozat a gyülekezeti teremben kezdődött, ahol Csepregi Erzsébet köszöntése után Nagy István, a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Kollégium igazgatóhelyettese nyitotta meg az iskolatörténeti fotókiállítást. Fauszt András gimnáziumi tanár, a 179. Számú II. Rákóczi Ferenc Cserkészcsapat vezetője a nyári cserkésztáborról tartott rövid beszámolót, majd Demény Károly, Sárszentlőrinc polgármestere és az egyházközség gondnoka mondott köszöntő beszédet a község és a gyülekezet nevében. Nagy István a képek segítségével végigkalauzolta a jelenlévőket a gimnázium kétszáz éves történetén, a „tárlatvezetés” előtt és után pedig Sophie Kitschke hegedűjátékát hallgathatták meg.
Az ünnepi hálaadó istentiszteleten Gáncs Péter Ézs 49,1–6 alapján hirdette az evangéliumot. Az akkori népcsoportokra utaló „szigeteket” említő textus kapcsán a püspök kiemelte, hogy ez az ószövetségi prófécia ma különösen aktuális, hiszen mára mi, emberek váltunk különálló szigetekké, akiket sokszor áthidalhatatlan szakadékok választanak el egymástól. Elszigetelődött emberek és közösségek élnek egymás mellett és egymás nélkül. A prófétai vízióban azonban megjelenik a szabadítás evangéliuma: Isten igéje beavatkozik a világba, és összekapcsolja az egymástól távolodó embereket és közösségeket. A fennálló helyzet miatt gyakran hiábavalónak érezzük a munkálkodást, de ha tudjuk, hogy az ügyünk Istennél van, akkor az erőt is tőle kapjuk a lelki és anyagi építkezéshez.
A sárszentlőrinci gyülekezet, a gimnázium és a népfőiskola ügye is Istennél van. Gáncs Péter hangsúlyozta, hogy az egyház olyan közösség, amely nem önmagáért él, nem az az elsődleges feladata, hogy a múltját őrizze, önmagát építse, és örökségét restaurálja, hanem azért létezik, hogy tradícióira támaszkodva a pogányok világossága legyen a világban, és megláttassa velük Krisztus szabadítását. A püspök ezekkel a gondolatokkal kötötte össze az ünnep múltba tekintő jellegét azokkal a jövőbeli távlatokkal, melyek értelmet és célt adnak az egyház szolgálatának. Ekképpen utalt annak a sokrétű missziónak a fontosságára, amelyet a gyülekezet a sárszentlőrinci népfőiskola keretei között végez a környékbeli roma lakosság körében.
Az istentisztelet végén dr. Fabiny Tibor nyugalmazott egyháztörténész-profeszszor tartott előadást a sárszentlőrinci gyülekezet történetéről.
A hálaadást követően a gyülekezet a községi temetőbe vonult át, ahol Szeniczei Bárány György községalapító lelkész, valamint Nagy István templomépítő és iskolalapító püspök síremlékénél tartottak ünnepi megemlékezést.
Petri Gábor
Regionális hozzárendelés: Bonyhádi Pet?fi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú M?vészeti Iskola