Keresztutak
Ha majd megkérdezi a fiad…
Svédországi konferencia a férfimisszióról
Martin Rosowski főtitkár megnyitójában köszöntötte a számos európai országból és az USA-ból érkezett résztvevőket. Örömét fejezte ki, hogy már a közép-európai országokból is rendszeresen jönnek küldöttek. (Tegyük hozzá: ez a nyugati egyházak anyagi támogatásával lehetséges.)
Ebben az évben 5Móz 6,20 kontextusában „Ha majd a jövőben megkérdezi a fiad” címmel rendezték meg a konferenciát. A nyitóelőadásban Mikael Oscarsson miniszteri tanácsos ismertette a svédországi helyzetet. Utalt arra, hogy a svéd társadalom nagy változáson ment keresztül, amikor a 20. század elején még szegény országból a hatvanas évekre Európa egyik leggazdagabb országa lett. A jólét azonban sok lelki problémát okozott, mivel a családok nagyon széttöredeztek. Rengeteg az elvált és az egyedül élő, ráadásul magányos ember. Az alkoholizmus is nagy probléma, annak ellenére, hogy drágák a szeszes italok.
Martin Rosowski az európai helyzetet ismertette, különös tekintettel a katolikus és protestáns jellegű országok különbségeire. Mikael Sjoberg professzor a bibliai örökség tartalmának jellemző vonásaira hívta fel a figyelmet: a férfiak mindenfélét tehettek, prófétáltak, háborúztak, és persze különféle mesterségeket űztek, az asszonyok pedig többnyire gyermekeket szültek. A nők sokszor ki voltak szolgáltatva a férfiak önkényének. Rámutatott, hogy a mai házassági viszonyok sem veszélytelenek a nők számára, hiszen a családon belüli erőszak még nem szűnt meg.
A tanácskozás résztvevői meglátogatták a stockholmi St. Clara gyülekezetet, amely a belvárosból történt nagymértékű kiköltözés miatt sok tagját elveszítette, de a missziós munkának köszönhetően a belváros lelki központja lett. A szociális munkát is felvállalták, így sok kallódó férfi is otthonra talált a gyülekezetben. Közülük többen is bizonyságot tettek arról, hogy milyen sokat jelent nekik az újra felfedezett evangélikus hit és a keresztény közösség szeretete.
Az előadásokat és a kirándulás során látottakat kisebb csoportokban értékelték a konferencia résztvevői, illetőleg egy három pontból álló dokumentumot fogalmaztak meg, amely a férfiak családban elfoglalt helyének a megerősítését, a gyermeknevelésben, az oktatásban több férfi részvételét, illetve a hitbeli tapasztalatokkal rendelkező férfiaknak a misszióba való erőteljesebb bevonását szorgalmazza.
Koháry Ferenc