Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 43 - A depresszióról – négy tételben

Kultúrkörök

A depresszióról – négy tételben

Az Evangélikus Kórházi Lelkigondozói Szolgálat kétnapos konferenciát szervezett segítő munkatársak és érdeklődők számára október 6–7-én Gödöllőn. Az ez alkalommal körüljárt téma, a depresszió sokakat megszólított: az ismerős arcok mellett új résztvevők is jelen voltak a tanácskozáson.

Az előadók négy különböző szempontból közelítették meg a problémát.

Dr. Réthelyi János klinikai orvos szerint hazánkban ma minden ötödik ember szenved kisebb-nagyobb mértékben a depressziótól. Hangsúlyozta, hogy a biológiai és a pszichés folyamatok együtt vezetnek a betegséghez, ezért mindkettő kezelésére szükség van. A gyógyszeres terápia mellett fontos a célzott pszichoterápia is.

Dr. Schaffhauser Ferenc tanszékvezető egyetemi docens logoterápiai szemszögből vizsgálódott. Az általa képviselt, értelemre és értékekre orientált pszichoterápia célja, hogy az ember rá-, illetve visszataláljon az őt megtartó értékekhez, ezáltal az élete értelméhez… – mert ha nem, belesüpped a depresszióba.

Fridvalszkyné Jung Csilla klinikai szakpszichológus a lélektan oldaláról közelítve sok gyakorlati ismerettel gazdagította a hallgatóságot, amelyeket az önkéntesek is jól használhatnak lelkigondozói munkájukban. Szólt például a depresszió tüneteinek, illetve a rejtett indulatoknak a felismeréséről, továbbá arról, miként lehet segítséget nyújtani azoknak, akik a saját erejükből nem tudnak kilábalni ebből a nehéz lelkiállapotból.

Ribár János evangélikus esperes bibliai példákkal kezdte előadását: Káin, Ábrahám, Jónás, Jób, Illés, Saul és Dávid életében is voltak sötétebb időszakok. Több zsoltár szerzője viaskodik a hangulati nyomottság, szomorúság érzésével, s keresi Istennél a gyógyulást. Nem a tanácsok, hanem a biztatás, a pozitív ígéret jelent nagyon sokat a lelki mélységekben járóknak – fejtette ki a lelkész. (A konferenciáról bővebben olvashatnak majd novemberi kórházmissziói mellékletünkben.)

Honti Irén – A. Balogh Éva