Keresztutak
Nemzedékváltás a Szlovákiai Evangélikus Egyház vezetőségében
Lezárult a dr. Július Filo nevével fémjelzett tizenkét éves időszak, mely méltatói szerint az egyház egységének megteremtését, az egyházi struktúrák pozitív irányú megújítását, egyházi intézmények kialakítását, új egyházi iskolák, óvodák megalapítását jelentette, bírálói szerint pedig a lelkészi kar, ezáltal az egyház kettéválásának és sok egyéb konfliktusnak a korszaka is volt.
Noha a választások eredménye szerint az új vezetés kilencvenszázalékos többséget tudhat maga mögött, a magabiztos sikerrel kapcsolatban mégis felvetődik némi probléma, nevezetesen a választásokon részt vevők rendkívül alacsony száma. Mindemellett a bizalom erősödését jelezheti, hogy az eddig „ellenzékinek” mondott lelkészek közül néhányan szolgáltak a püspökiktatási szertartás liturgiájában.
A békésebb jövőre utalhat Filo leköszönő püspök igehirdetése is, melyben hangsúlyozta a személyes bűnbánat és bűnbocsánat lehetőségét és szükségességét, az egység reményében. Kiemelte, hogy ahol emberek vannak, ott lehet konfliktus, de ahol Jézus Krisztus határozza meg a hétköznapokat is, ott bűnbánatnak és megbocsátásnak is kell lennie.
A leköszönő egyházi vezetés munkájának, elért eredményeinek elismerését, az új egyházvezetésben való bizalmat egyaránt kifejezte a tekintélyes állami, illetve a különböző felekezeteket képviselő egyházi vendégek – közöttük külföldiek – jelenléte.
A magyar–szlovák kapcsolatok halasztást nem tűrő javításának szándékát mutatta, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház szinte teljes püspöki karával támogatólag részt vett a jeles alkalmon, bizonyítandó, hogy egyházunkban is újra fontos, hogy mi történik a szomszédos ország testvéregyházában. Dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület, Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke, illetve Lackner Pál protestáns tábori püspök is személyesen elmondott áldással, jókívánsággal szolgált az ünnepi eseményen.
A magyarul hangzó áldások a szlovák evangélikusok számára a más nemzetiségűek elfogadására való buzdításként, a magyaroknak pedig mintegy megerősítésül és megnyugtatásul szolgáltak ebben a politikailag nem éppen csendes időszakban.
Sz. A.