Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 46 - A reformáció öröme

Keresztutak

A reformáció öröme

Zenés istentisztelet Budán

Zenés istentisztelettel ünnepelték a reformáció emléknapját október 31-én este a budapesti Szilágyi Dezső téri református templomban. A gyülekezeti alkalmon a Pál család és Herczku Ágnes, valamint Völgyessy Szomor Fanni zenés és énekes szolgálata mellett Illés Dávid református lelkész igehirdetése hangzott el. Az ünnepi istentiszteleten Novotny Zoltán és Szentesi Zöldi László átadta a Protestáns Újságírók Szövetsége (PRÚSZ) által kiírt pályázat első díját Tihanyi Imre fiatal újságírónak.

A Pál család – Pál István (hegedű, ének), Pál Lajos (harmonika, ének), Pál Lajosné (ének) –, valamint Herczku Ágnes (ének) és Unger Balázs (cimbalom) egyházi énekeket, zsoltár- és dicséretfeldolgozásokat, magyar népdalokat és népzenei alkotásokat mutatott be. Elhangzott egy székelyföldi bujdosó dala, bonchidai dallamok, három zsoltárfeldolgozás négy szólamban, cimbalomjáték, Kelemen László egyik darabja és egy hosszabb válogatás Bartók Béla kalotaszegi gyűjtéséből.

A zenei szolgálatot követően Illés Dávid igehirdetésében Neh 8,1–12 alapján elhangzott: „Ne bánkódjatok, mert az Úr előtt való öröm erőt ad nektek!” (10b) A lelkipásztor hangsúlyozta, hogy az egyház nem a szomorkodás helye, Isten az öröm Istene. „A reformáció felszabadulást adott. Lehetővé tette az alapokhoz való visszatérést, hiszen a nép nyelvén lehetett énekelni, imádkozni, prédikálni. A reformáció utat nyitott az embernek Isten felé” – fogalmazott a budai gyülekezet lelkésze, aki kiemelte, hogy a keresztény hit az öröm vallása, hiszen a reformációval az ember rátalált Istenre, Isten pedig Jézus Krisztusban talált ránk. Ezért „a reformáció az Istenre találás és egyben az emberre találás”. Az örömmel kapcsolatban Illés Dávid hangsúlyozta, hogy az öröm és az örömködés nem ugyanaz. Mint mondta, az örömhöz néha szomorúság kell, az örömködés pedig csak annyit jelent, hogy jól érezzük magunkat. Ha a bennünk lévő öröm „elindulna”, akkor környezetünk is megváltozna. „Az életünket átfogó öröm ura Isten, aki örömmel és erővel ajándékoz meg minket” – hangzott el a prédikációban.

Az imádság után a Protestáns Újságírók Szövetségének elnökségi tagjai – Novotny Zoltán elnök és Szentesi Zöldi László titkár – átadták a PRÚSZ által kiírt pályázat százötvenezer forintos díját Tihanyi Imrének. A Debrecenben tanuló huszonegy éves újságíró a cigánymisszióról írt; a bírálóbizottság huszonnégy pályamunka közül választotta ki írását. „Kezdettől fogva fontos volt, hogy fiatalokkal is fölvegyük a kapcsolatot. Ezért hirdettük meg a prózaíró pályázatot” – fogalmazott Szentesi Zöldi László.

A zenés istentisztelet második részében Völgyessy Szomor Fanni magyar és ír versek, népdalok, valamint a mai könnyűzene „sajátságos ötvözetét” mutatta be. A különleges hangszerelésű dalok és versek Isten megtalálásáról szóltak. Az előadásban közreműködött Koblicska Lőte (próza), Takács Márton (ütőhangszerek), Pejtsik Péter (cselló) és ifj. Várallyay György (billentyű).

T. Németh László