Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 50 - Önálló hangon ’56-ról

Kultúrkörök

Önálló hangon ’56-ról

Az idén érthetően számos könyv jelent meg az ’56-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából. Az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem (EPMSZ) 50 év – 1956–2006 címmel adott ki a forradalomról szóló, a forradalom előtt tisztelgő kötetet.

Amikor 1986-ban a szabadegyetem ugyancsak egy könyvvel (Harminc év – 1956–1986) emlékezett meg a harmincadik évfordulóról, ez ritkaságszámba ment. Fel is merült a kérdés, hogy indokolt-e a mai vállalás, hiszen itthon is mindenki számára szabaddá vált az emlékezés. Igen helyesen tették a szerkesztők, hogy jelen munkában informatívan összegezték a korábbi művet. Ily módon az EPMSZ szellemisége, a diktatúra évtizedeiben betöltött missziója is megelevenedik a mai olvasó előtt.

Jól döntöttek, amikor vállalták az újabb könyv megalkotását. A sokszínűségben önálló hangot ütöttek meg; nem egyszerűen még egy, a forradalomról szóló könyvvel találkozunk, hanem egy sajátos színnel. A könyv egyik kimagasló értéke ugyanis az 1956 a Kárpát-medencében – és azon túl című fejezet. Kitűnő tanulmányok foglalkoznak a forradalom romániai, szlovákiai, kárpátaljai, jugoszláviai és észtországi hatásaival, vonatkozásaival; joggal nevezhetjük őket hiánypótló dolgozatoknak.

A kötet előszavát Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, a bevezető tanulmányt pedig az egyik szerkesztő, Balla Bálint Berlinben élő szociológiaprofesszor írta. Képet kapunk a kezdetekről, és érdekesek a kortársak visszaemlékezései. Ezek közül kimagaslik Szőllősy Pálnak (Zürich) az 1956 Veszprémben című, tudományos értékű munkája.

Egyházi szempontból kétségkívül – és mondhatjuk, természetesen – az Egyházak a diktatúra alatt és után címet viselő blokk a legértékesebb. Kitűnő tanulmányok foglalkoznak a katolikus, a református, az evangélikus egyházzal és a zsidó felekezettel. Ez utóbbi is – Magyar zsidó politika és a zsidó felekezet az ’56-os forradalom után – ritkaságszámba menő, hiánypótló munka.

Az evangélikus egyházról Gémes István írt igen magas színvonalú, alapos, tárgyilagos dolgozatot (Theatron tó koszmó… A Magyarországi Evangélikus Egyház 50 éve, 1956–2006). A múlt eseményeinek, a diktatúra időszakának ismertetése mellett korrektül elemzi a rendszerváltozást követő egyházi életet, és a jövőt érintő következtetések levonására is vállalkozik. Fontos megállapítása, hogy szükség volna az egyházszervezet egyszerűsítésére, mert a jelenlegi struktúra létszámunkhoz képest túlméretezettnek látszik.

Végül kiemelem a kötetből Fritz P. Molden Csata Budapestért című írását (fordította: Kanyó Tamás). Az osztrák újságíró Budapesten volt a forradalom napjaiban. Írása először jelenik meg magyar nyelven; szívszorító, lebilincselő olvasmány.

Jó, hogy az EPMSZ a kötet megszerkesztése, kiadása mellett döntött. A kiadvány rendelkezik a sokszerzős könyvek sokszínű értékeivel – persze a hiányosságok is a több közreműködő okozta nehézségekből adódnak. Az irodalmi, történelmi értékű, profi módon megírt fejezetek mellett találhatók amatőr zsengék, de ebben az esetben ezek is sajátosan erősítik az összképet. A forradalom és a szabadságharc az egész nemzet ügye volt. Túl a részleteken erről üzen az 50 év – 1956–2006 című kötet.

Frenkl Róbert