Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 52 - Anya és leánya karácsonyi kiállítása

Kultúrkörök

Anya és leánya karácsonyi kiállítása

Szervátiusz-díj Petrás Máriának

Betlehemnek jászolában, Angyali üdvözlet, Szent család, Háromkirályok imádása, Engedjétek hozzám a kisdedeket, Csángó Madonna… Árad a karácsonyi hangulat a sokfigurás kisebb-nagyobb szobrokból, a különbözõ, kedvesebbnél kedvesebb, néha finom színezésû, máskor a mondanivalót csak egy-egy aranyos vonallal erõsítõ figurális dombormûbõl.

Petrás Mária keramikus és a népi énekek mûvésze. Erdélyben, Diószénben, a Szeret mentén született, moldvai csángó földmûvesek gyermekeként. Eddigi, húszévnyi munkásságának egyházmûvészeti értékeiben órákig lehetne gyönyörködni. Alakjainak ránk mosolygó arca, szeme némán is válaszol fel sem tett kérdéseinkre. A terem karácsonyi nyugalmat, hitet, szeretetet áraszt.

A kerámia mûvésze megérdemelten kapta meg Szervátiusz Tibor szobrászmûvésztõl az általa alapított Szervátiusz-díjat. A díjátadás alkalmával Kulcsár Edit, a galéria igazgatója és az alapító, Szervátiusz Tibor a mûvészetbarátok nevében is köszöntötte Petrás Máriát.

Karácsonyi hangulatban lép át a látogató a kisebb terembe, ahol a mûvésznõ leányának, Alinának a fiatalságot tükrözõ, szinte az új tavasz ígéretét hozó színes, virágos kerámiatárgyai, dombormûvei, -díszei – mint a csupa virág szív vagy kedvenc virága, a tulipán – fogadják a mûvészet értõit. Szinte meglepõ derûs mûvei mellett hallgatni korát meghazudtoló komoly szavait: „A mûhelyben munka közben mindig énekeltünk. A kerámiát és az éneklést nem tudjuk szétválasztani, a kettõ egyszerûen összetartozik… A mai napig találkozókat szervezünk Diószénben, nagyon fontos számunkra a rokoni kapcsolatok ápolása. A nagyanyámtól fõzni, varrni, kötni tanultam, a nagyapámtól pedig a természet szeretetét… A mai világban az embernek több lehetõség után kell néznie. Én a kertészet mellett döntöttem. Gyógy- és aromanövény-termesztéssel szeretnék foglalkozni…”

Íme, egy sok mindenrõl beszélõ karácsonyi kiállítás, sok tanulsággal!

Schelken Pálma