Kultúrkörök
Búcsúzik az Angliai Magyar Tükör
A Protestáns Újságírók Szövetségének Rát Mátyás-díját idén ősszel a Londonban élő Pátkai Róbert nyugalmazott evangélikus püspök vehette át. A napokban kaptuk a hírt, hogy az idei esztendővel – anyagi okok miatt – megszűnik az általa szerkesztett Angliai Magyar Tükör, melynek „nekrológját” Sárközi Mátyás küldte el szerkesztőségünknek.
Az Angliai Magyar Tükör 1993 és 2006 között – megszűntéig – igen fontos szerepet töltött be. Magyar olvasmányt, kulturális információkat és pártatlan közéleti tájékoztatást nyújtott olvasóinak. Olvasótáborában sokan voltak a magyar közösségtől távol élők, akiknek a lap jelentette a magyar szót.
Az Angliai Magyar Tükör hírlevélből lett folyóirat, ami elsősorban a zsurnalisztikus érzékről tanúskodó Pátkai Róbert evangélikus püspök, valamint az első szerkesztő, az újságcsinálásban nagy gyakorlattal rendelkező író, Kutasi Kovács Lajos érdeme. Ő azonban 1995 novemberében meghalt. Helyére Pátkai Róbert mellé Jotischky László, Radnóti Zoltán és Sárközi Mátyás lépett, így alakult ki a lap új arculata. Vásárhelyi Gyula kiváló új fejlécet tervezett. A magyar vonatkozású sajtószemle megszűnt, de megmaradt a Hazai Tükör, a Magyar Világhíradó és a Házunk Tája hármas felosztású hírcsokra, amelyet minden olvasó örömmel használt fel tájékozottsága szélesítésére. Sajnos a vezércikkírónak, interjúkészítőnek és könyvrecenzensnek egyaránt kiváló Radnóti Zoltán túl korán hagyott itt bennünket…
1995-ben kezdte el nyelvészkedő rovatát Sárközi Mátyás; 1998-tól írta cikkeit, majd remekbe sikerült londoni bedekkereit Neményi Ninon, s 2002-től közölte színvonalas kiállításbeszámolóit Pál Miklós.
Az Angliai Magyar Tükörnek készséggel adott verset közlésre Határ Győző, Gömöri György és Tornai József, prózát Jókai Anna, Kabdebó Tamás, Jotischky László és egy ideig Czigány Lóránt is. Ambrus Győző külön a lap számára rajzolt elsőrangú illusztrációkat.
Pátkai Róbert és Jotischky László vezércikkei magvasak, de olvasmányosak voltak. Hozzájuk csak néha csatlakozott más szerző, például Kurucz György. Habsburg Ottó és Borbándi Gyula eredeti írásait is közölte a lap.
A szerkesztők nem írták tele negyedéves folyóiratukat, a szerzők névsora népes és rangos. A teljesség igénye nélkül: Czigány Magda, Deák Ernő, Fabiny Tamás, Horváthy György, Kanócz Gila, Kanócz István, Koreny János, Lillywhite Daróczy Sarolta, Nádasi Myrtill, Pallai Péter, Péter László, Rentoul Ferenc, Rónay Gábor, Schabert Gábor, Tüttő György, Udvarhelyi Olivér, Vizinczey István.
Érdeklődésre tartott számot az Angliai Magyarok című sorozat, és a szerzők időről időre elemezték a magyar belpolitikai helyzetet is. A lap sűrűn közölt könyvrecenziókat.
A tartalmi és nyelvi színvonalat mindvégig sikerült fenntartani. Az Angliai Magyar Tükör sokaknak fog pótolhatatlanul hiányozni.